САЩ и Франция ще спорят за златото на олимпийския турнир по баскетбол за жени

Финалите при мъжете и жените ще противопоставят едни и същи страни.

Франция баскетбол жени
00:51, 10.08.2024
Чете се за: 03:05 мин.

Отборът на САЩ продължава защитата на олимпийската си титла по баскетбол за жени, след като надделя над Австралия в първия полуфинал с 85:64 (20:16, 25:11, 21:13, 19:24) и се класира на финала на Игрите в Париж в неделя срещу бронзовия медалист от Токио 2020 Франция. Австралия ще играе за третото място срещу тима на Белгия.

Американките продължават похода си към безпрецедентна осмо поредно олимпийско злато и общо десето на сметката им.

Те имаха превъзходство през целия мач срещу австралийките, които оказаха най-сериозна съпротива в първата четвърт, завършила при 20:16 в полза на САЩ. До почивката американките поведоха с 45:27, а след паузата авансът им достигна 30 точки. Преди последния период резултатът бе 66:40.

Тимът на САЩ е в серия от 60 мача без поражение и седем поредни олимпийски титли, докато Австралия има пет олимпийски медала в женския баскетбол, но все още няма злато, губейки три поредни финала от американките през 2000-а, 2004-а и 2008 година.

Бриана Стюарт бе най-резултатна за американския състав с 16 точки, 6 борби и 5 асистенции, а за Австралия Изабел Борлейс реализира 11 точки.

Във втория полуфинал Франция се наложи над европейския шампион Белгия с 81:75 (14:17, 17:19, 17:15, 18:15, 15:9) след продължение, а технически делегат на двубоя бе българката Сандра Велчева-Хънт.

Белгийките започнаха по-добре и имаха 3 точки преднина след 10 минути игра – 17:14. Последва оспорвана втора четвърт, в която домакините осъществиха обрат и поведоха с 11 точки при 29:18 за малко повече от три минути игра. До края на първото полувреме тимът на Белгия си върна преднината за 36:31.

След почивката пак отборът Белгия държеше инициативата и в един момент се откъсна с 15 точки при 46:31, но за малко повече от седем минути реализира само 5 точки и французойките се доближиха до 48:51 преди последната четвърт. Домакините поеха отново водачеството в началните минути на периода и при оставащи 56 секунди имаха аванс от 66:60, отбивайки опитите на белгийките за обрат. Баскетболистките на Белгия обаче изравниха за 66:66 с тройка на Емма Месеман 8 секунди преди края и пратиха мача в продължение.

В допълнителните 5 минути французойките бяха по-стабилни и измъкнаха успеха.

Габи Уилямс отбеляза 18 точки, 3 борби и 4 асистенции за Франция, докато за Белгия Емма Месеман завърши с "дабъл-дабъл" от 19 точки, 14 борби и 6 асистенции.

Емоциите в лагера на Боряна Калейн след сребърния медал от Игрите в Париж (ВИДЕО)