ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

В Оман делегации на САЩ и Иран разговаряха за ядрената програма на ислямската република

Чете се за: 03:45 мин.
По света
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време -:-
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
      Снимка: БТА
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Първи разговори между Съединените щати и Иран от 8 години. В Оман делегации на двете страни разговаряха за ядрената програма на ислямската република. Двете държави са се споразумели разговорите да продължат следващата седмица.

      Съединените щати излязоха от ядреното споразумение с Иран през 2018 година, по време на първия мандат Доналд Тръмп. Иран твърди, че разработва ядрената програма само за цивилни цели. По данни на Международната агенция за атомна енергия страната вече разполага с около 275 килограма уран, обогатен до 60%.

      Два часа и половина недиректни разговори с посредничеството на външния министър на Оман. И няколко минутна среща в присъствието на първия дипломат на султаната между специалния пратеник на Белия дом Стиф Уиткоф и външния министър на Иран Абас Арагчи. Такъв е резултатът от първите разговори между Техеран и Вашингтон.

      Абас Арагчи, външен министър на Иран: Нашето намерение е да постигнем честно и почтено споразумение. Ако и другата страна идва със същото намерение, има шанс за първоначално разбирателство, което да доведе до пътя на преговорите.

      Залозите за сделката обаче са огромни. Доналд Тръмп предупреди, че ако преговорите се провалят, са възможни военни действия.

      Доналд Тръмп, президент на САЩ: Искам само да нямат ядрено оръжие. Искам Иран да е чудесна, велика, щастлива държава. Но не могат да имат ядрено оръжие.

      Преди 7 години Тръмп изтегли Съединените щати от ядреното споразумение с Иран, определяйки го като "лоша сделка". Споразумението беше сключено между Техеран и САЩ, Китай, Франция, Русия, Германия и Великобритания за 15 години. То забраняваше на Иран да обогатява уран. Преди 5 години Техеран също излезе от споразумението.

      След излизането на Съединените щати от сделката, последваха нови санкции срещу Иран, което задълбочи икономическата криза в страната.

      Джафар Немати, пенсионер в Техеран: Изобщо не съм оптимист. На първия етап и двете страни ще кажат, че темата за бъдещи разговори.

      Техеран официално твърди, че за Иран разработването на атомна бомба е "харам", тоест "забранена", и че иранската ядрена програма има цивилни цели. Подозренията за истинските намерения на Техеран обаче се засилиха през последните години. Предполага се, че Иран е инсталирал много цeнтрофуги за обогатяване на уран.

      Мердад Консари, анализатор: Ако преговорите се провалят, израелците най-вероятно ще настояват за военна конфронтация с Иран. И според мен, ако Иран откаже да сътрудничи, американците ще ги последват. Тогава заплахата ще стане много по-голяма.

      САЩ и Израел имат военния капацитет да бомбардират ядрената инфраструктура на Иран. Подобна операция обаче би била сложна и с несигурен изход и със сигурност би предизвикала ответен удар.

      Последвайте ни

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?