Коментар на бившите зам.-министри на външните работи Милен Керемедчиев и Любомир Кючуков
Преди ключовата среща в Будапеща - ще се откаже ли Виена от ветото си за Шенген? Коментар по темата в "Денят започва" направиха бившите зам.-министри на външните работи Милен Керемедчиев и Любомир Кючуков.

"Има три елементарни въпроса, когато става въпрос за Шенген - дали, кога и как? Дали? Аз съм по-скоро склонен да отговоря с "да". Всичко с оглед на ситуацията в Европа е геополитика и сигурност. От тази гледна точка Европа се опитва да премахне всички вътрешни напрежения в рамките на ЕС. Безспорно това е едно от тях", заяви Любомир Кючуков.
Според него некоректни са били очакванията, че можем да влезем в Шенген до края на годината. Очевидно според него е, че Австрия ще постави условия.
Милен Керемедчиев благодари на Унгария и Румъния, "които отново дърпат влака, в който България е вагон".
"Липсва стратегия в нашата външна политика. За пореден път разчитаме на други, с които имаме общи интереси, да ни издърпат и да достигнем до това състояние в момента".
В "Денят започва" те коментираха и ескалацията на напрежението между Русия и Украйна и какви са възможните ходове за развитие на конфликта.
Вижте целия разговор във видеото
Новото чешко правителство на Андрей Бабиш бе назначено днес от президента Петър Павел
Външните министри на страните от ЕС обсъждат войната в Украйна на заседание в Брюксел
Деница Сачева: Няма да участваме в съставяне на друг кабинет в рамките на 51-вото Народно събрание