Бившата номер 1 в световната ранглиста по тенис за жени Симона Халеп ще обжалва наказанието си за употреба на допинг, тъй като забраненото вещество "роксадустат" е попаднало в организма й чрез "замърсена" хранителка добавка, съобщава румънският сайт Prosport.ro.
"Роксадустат" е лекарство против анемия и представлява инхибитор, който увеличава ендогенното производство на еритропоетин и стимулира производството на хемоглобин и червени кръвни клетки.
Халеп беше отстранена от спорта след решение на Международната федерация по тенис (ITF) на 21 октомври. Малко наличие на "роксадустат" в тялото на Халеп бяха открити при даден от нея допинг тест на 29 август.
Според изданието, доклад, направен от френската антидопингова лаборатория, показва наличието на "роксадустат" в отворени и затворени опаковки на хранителни добавки, които Халеп е използвала. В същото време на етикетите на продуктите не е посочено наличието на забранено вещество в състава. Въз основа на констатациите на лабораторията Халеп е подала жалба до Международната федерация за назначаване на спешно изслушване за отмяна на наказанието й.
31-годишната Халеп има общо 24 титли в кариерата си, две от които през този сезон в Мелбърн и Торонто, а в момента заема десето място в световната ранглиста.
Румънката се подложи на операция на носа в средата на септември именно след Откритото първенство на САЩ заради затруднения с дишането.
Халеп има две титли от Големия шлем - от Откритото първенство на Франция 2018 и от "Уимбълдън" 2019, а освен това в продължение на 64 седмици беше водачка в световната ранглиста.
Последвайте нашия канал "Спорт по БНТ" във Viber
Последвайте ни и във Фейсбук, за да сте винаги в час с последните спортни новини
Намерете БНТ в социалните мрежи: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Даниил Медведев спря победната серия на Карлос Алкарас и се класира за финала в Индиън Уелс
Яник Синер мина безпроблемно през Александър Зверев и е на финал в Индиън Уелс
Няма военна заплаха за България, поради което не е необходимо да се предприемат допълнителни мерки извън обичайно, каза Йордан Божилов
Американският президент с призив да бъде гарантирана сигурността на корабоплаването в Ормузкия проток
Заради войната в Близкия изток: Отлагане на резервации и по-скъпи нощувки по родното Черноморие