Стурла Холм Лагрейд спечели индивидуалната дисциплина на 20 км от Световната купа по биатлон в Осло

Благой Тодев завърши на 38-о място, а Йоханес Тингнес Бьо спечели малкия кристален глобус в дисциплината

стурла холм лагрейд триумфира титлата мъжкия спринт световното първенство биатлон
19:10, 01.03.2024
Чете се за: 02:17 мин.

Световният шампион в индивидуалния старт на 20 километра Йоханес Тингнес Бьо (Норвегия) спечели малкия кристален глобус в дисциплината, въпреки че остана пети в днешното състезание от Световната купа по биатлон пред родна публика в Осло.

Феновете видяха пореден норвежки подиум. Шампион стана Стурла Холм Лагрейд, а петата позиция на Бьо му беше достатъчна, за да вземе трофея на 20 км.

Лагрейд измина трасето за 49:31.0 минути, след като повали всичките 20 мишени. Тарей Бьо се нареди втори с един пропуск на рубежа в последната стрелба и пасив от 28.5 минути, а трети е Ветле Кристиансен също с една грешка и на 1:05.6 минута от победителя.

Йоханес Тингнес Бьо направи два пропуска и финишира на 1:14.9 минута зад Лагрейд, но за трети път в кариерата си взе малкия глобус в тази дисциплина.

Благой Тодев е с най-предно класиране от българите. Той се нареди на 38-о място, след като пропусна само една мишена и е на 5:22.3 от победителя. Владимир Илиев е 66-и с шест грешки и пасив от 8:09.9 минути, а Антон Синапов 83-и с пет пропуска и изоставане от 9:59.6 минути.

В генералното класиране за Световната купа след 15 от общо 21 старта Йоханес Тингнес Бьо води с 851 точки. Втори със 783 точки е Тарей Бьо, а на трето място със 745 точки е Йоханес Дале. Владимир Илиев е 62-и с 26 точки, а Благой Тодев 85-и с 3 точки.

В крайното подреждане за малкия кристален глобус в индивидуалния старт Йоханес Тингнес Бьо завършва начело със 195 точки, пред Тарей Бьо със 175 и германеца Роман Рейс със 137. Тодев е 61-и с 3 точки.

В събота, 2 март, Световната купа в Осло продължава с масовия старт за мъже и за жени.