ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Те са нечии очи - за нуждата от кучета водачи

Чете се за: 02:50 мин.
У нас

Незрящият ултрамаратонец Виктор Асенов и неговата водачка Тади събраха 40 000 лв. за училище за кучета

Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
Слушай новината

Незрящият ултарамаратонец Виктор Асенов, който 19 пъти поред без прекъсване изкачи Черни връх от хижа "Алеко", влезе в Залата на славата на "Еверестинг".

Виктор и неговото куче водач Тади събраха близо 40 000 лева за единственото в България училище за кучета водачи - "Очи на четири лапи". Сумата обаче ще стигне за подготовката само на едно куче водач. Затова призова държавата да подпомогне каузата, а обществото да е по-толерантно към кучетата водачи.

Виктор и 4-годишната Тади се неразделни от 2 години. Той вижда чрез нея, а тя го смята за целия си свят. Мисията на Виктор е да вдъхне смелост, кураж и самочувствие на всички незрящи хора у нас, че могат да се справят. И смята, че адаптираната среда не винаги помага.

"Те също трябва да положат усилия, защото в един момент ние ще имаме всичко направено за незрящите, но няма да имаме незрящи, които да се постараят да положат усилия да са част от това общество. Например мога да дам пример с Непал, там нямат инфраструктура, нямат нищо, а има незрящи, които се движат", коментира Виктор Асенов.

Напомня, че кучетата водачи трябва да се допускат навсякъде. Единствените изключения са интензивното отделение и операционната. Освен да събира средства в подкрепа на училището за кучета водачи, кампанията му насочва обществото как може да помага.

"Кучетата се издържат от спонсорства и дарения. Можете да станете приемни семейства и можете да продължите да дарявате за самото училище".

Хавана, Хълк и Хадес са на 4 месеца и също си търсят приемен дом.

"Трябва да има кой да казва "не" на забранените неща и да насърчава всичко желано в поведението на кучето, тоест хора, които работят по 8 часа на ден и ги няма вкъщи, не са добър вариант", каза Албена Алексиева, председател и учредител фондация "Очи на четири лапи".

Важно е още семейството да е от София, да няма друго куче или дете под 10 години. След като стане на 12 месеца, кучето започва и специалното си обучение, за да може когато навърши 2 години, да започне работа. Досега фондацията е предоставила кучета водачи на 106 души.

Последвайте ни

ТОП 24

Най-четени

Водещи новини

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?