ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Увеличение на случаите на лайшманиоза в Южна България

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
9878
Чете се за: 02:50 мин.
У нас

Най-малкият пациент е 3-месечно бебе

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност 0:00
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Увеличение на случаите на болестта лайшманиоза в Южна България. 17 души са лекувани от нея в Пловдив от началото на годината, осем от които са деца. Най-малкият пациент е 3-месечно бебе.

      Специалистите предупреждават, че заболяването може да протече тежко, а лечението е продължително и задължително съпроводено с хоспитализация. По непотвърдена информация за последните 5 месеца има регистрирани и два смъртни случая.

      Лайшманиозата е тежка паразитна инфекция, почти изчезнала в годините на ковида. От началото на 2025 година се завръща в страната.

      "В нашата клиника имахме 9 възрастни пациенти, но колегите в педиатричната клиника са имали 8 деца, което е много, в рамките на 5 - 6 месеца", заяви проф. Олеана Бойкинова, началник клиника "Инфекциозни болести и паразитология" – УМБАЛ "Свети Георги" Пловдив.

      Преносители на болестта са пясъчни мухи, които обитават сенчести места със застояла вода и избуяла растителност. Ухапването от тях може да е заразно.

      "Така наречените папатаци, които могат да причинят заразяване, женските от тях, когато са активни, когато са заразени. Обикновено това се случва през нощта. Те са много тихи, така че хората не ги усещат", допълни проф. Олеана Бойкинова.

      Продължителна висока температура, отпадналост, загуба на тегло и увеличение на черния дроб са сред симптомите на заболяването. Личните лекари трябва да следят и за промени в кръвната картина.

      "Анемичен синдром, анемия, също така намаления на левкоцитите и тромбоцитите. И цялата тази симптоматика, ако продължи за дълъг период от време, не се поддава на обичайната терапия от антибиотици и хемотерапевтици, може да ни насочи съответно към изследване за това заболяване", коментира д-р Галина Станчева, началник отдел "Медицински изследвания", РЗИ - Пловдив.

      От РЗИ вече са изпратили писма с указания до болниците, лабораториите и общопрактикуващите лекари за необходимите превантивни мерки.

      "В никакъв случай самолечение. Задължително изследването се извършва в такива паразитологични лаборатории, хоспитализацията се извършва в инфекциозни клиники", каза още д-р Галина Станчева.

      Одобрена ваксина за лайшманиоза няма. Затова специалистите съветват при престой на открито хората да ползват репеленти и да избягват заблатени места с висока растителност.

      Последвайте ни

      ТОП 24

      Най-четени

      Водещи новини

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?