Република Южна Африка стана последният полуфиналист в настоящото издание на турнира за Купата на африканските нации, след като елиминира по драматичен начин състава на Кабо Верде след изпълнение на дузпи.
Мачът се изигра в столицата на Кот д'Ивоар Ямускуро, а след като в редовното време и продълженията двата отбора не си отбелязаха гол, рулетката на дузпите трябваше да определи кой ще продължи напред в надпреварата.
При изстрелите от бялата точка футболистите и на двата тима показаха доста нервност, а в крайна сметка в герой за южноафриканците се превърна техния страж Ронуен Уилямс, който отрази цели четири удара от 11-те метра.

В същото време единствени от неговите съотборници Тебохо Мокоена и Мотоби Мвала бяха точни при своите изпълнения, но в крайна сметка това се оказа напълно достатъчно за "Бафана Бафана" за първото им класиране за полуфиналите в Купата на африканските нации след пауза от повече от четвърт век.
В спор за място на финала селекцията на ЮАР ще спори с тази на Нигерия, а другият претендент за трофея ще бъде излъчен в сблъсъка между Кот д'Ивоар и ДР Конго.
За Кабо Верде пък надпреварата приключва на четвъртфиналите, като за "белите акули" това е втори случай в историята им, в който те достигат до тази фаза. Любопитно е да се отбележи, че в снощния двубой срещу Южна Африка на терена за тима бяха бившите играчи на Левски и Черно море Гари Родригес и Патрик Андраде, като последният беше един от футболистите, които пропуснаха при дузпите.
Последвайте нашия канал "Спорт по БНТ" във Viber
Последвайте ни и във Фейсбук, за да сте винаги в час с последните спортни новини
Намерете БНТ в социалните мрежи: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Футболистът на Лудогорец Дерой Дуарте беше избран за играч на мача за Кабо Верде срещу Саудитска Арабия
Програма на БНТ за излъчването на мачовете от ФИФА световно първенство по футбол 2026
Бившата полицайка Симона Радева влезе зад решетките на Сливенския затвор
Част от американските военни самолети отлетяха от столичното летище, останалите – до дни
Техническа грешка увеличи заплатите на шефовете на енергийни регулатори с до 2000 евро