Южна Африка е първият четирикратен световен шампион по ръгби

"Спрингбокс" защитиха световната си титла с успех над Нова Зеландия с 12:11

00:03, 29.10.2023
Чете се за: 03:00 мин.
Национален отбор по ръгби на Южна Африка

Южна Африка спечели световното първенство по ръгби и вдигна купата "Уилям Уеб Елис". "Спрингбокс" се наложиха над Нова Зеландия с 12:11 в титаничен финал, изпълнен с интрига.

Африканският отбор добави четвърта световна титла, след успехите през 1995, 2007 и 2019 г.

В хода на първото полувреме всички точки дойдоха след наказателни удари дело на Андре Полард и Ричи Мо'унга.

След само две минути игра южноафриканците добиха числено предимство на терена на стадион "Стад дьо Франс" в Париж след жълт картон на Шанън Фризел. Актуалните световни шампиони поведоха с 6 пункта, преди новозеландците да намалят пасива си.

Сам Кейн получи жълт картон, който след преразглеждане прерасна в червен. До края на първата част сюжетът от първите минути се повтори - два точни наказателни удара на Андре Полард, преди Ричи Мо'унга отново да се разпише.

След почивката капитанът на "спрингбокс" Сия Колиси също бе санкциониран с жълт картон и равенството при играчите бе възстановено, макар и за 10 минути. През това време есе на Арън Смит, който играе последния си мач с черната фланелка, бе отменено заради изпускане на топката напред в зародиш на атаката.

Това не попречи на "Ол блекс" да стигнат до есе. Боден Барет намали изоставането на тима си само до точка, защото Ричи Мо'унга пропусна допълнителния шут.

В 72-ата минута Чеслин Колби получи жълт картон заради умишлено избутване на топката напред. Това даде право на играчите на Иан Фостър да изпълнят наказателен удар, който бе пропуснат от Джорди Барет.

За играч на мача бе отличен Питър-Стеф дю Тоа, който впечатлис успех над Нова Зеландия с 12:11 със своите 28 блокажа, изравнявайки рекорда за най-много блокажи във финален мач.