БНТ, БНР и БТА напомниха, че изпълняват отговорно мисията си, но трудът им е силно недооценен
This is a modal window.
Работещите в трите обществени медии излязоха на протест - с искания за достойно възнаграждение. Без да прекъсват и за миг програмата на обществената телевизия, работещите в БНТ се събраха на кръстовището пред Софийския университет заедно с БНР и БТА.
Рамо до рамо, обществените медии настояха за достойно заплащане на един достоен труд. Исканията са за поне 14 милиона лева за увеличение на заплатите, от които 6 милиона за БНТ, 5 милиона за БНР и 3 милиона за БТА, защото именно обществените медии се ползват с най-голямо доверие. Това показват докладите на института "Ройтерс" от години.
"Никой от служителите и на трите обществени медии не е спрял да изпълнява своите функции: 24 часа, 7 дни в седмицата. Работната заплата в трите обществени медии е меко казано обидна. А ние искаме един висококвалифициран труд, но ако може без пари. Няма как да стане", каза Милен Иванов - продуцент, БНТ.
"Нямаме и зависимости, ето защо наистина сме най-неутрални, най-обективни", добави Виктор Тормаков - редактор международна информация, БТА.
"Професионализмът, който виждаме, и общественото доверие, което е дадено, най-голямото, най-високото, всъщност контрастира рязко със заплатата. 1200, 1300, 1500 до 2000 лева заплати са смешни. Не може в близка Румъния, в която заплатите са по-високи с около 30%, средната работна заплата в обществената телевизия да е 5000 лева", коментира Пламен Димитров - президент на КНСБ.
Обществените медии са школа.
"Ние сме люпилнята и фабриката за кадри. Бягат, ние няма как да ги задържим за тези ниски заплащания", обясни Лиляна Трайкова - инженер излъчване, председател НМС "Техника", БНТ.
"Трудно се справяме, все по-трудно намираме нови колеги. Все по-трудно, а трябва качество", посочи Атанас Копчев - ръководител сектор музикален звукозапис в БНР.
А какво още задържа младите?
"Престижът, който БТА може да ми предложи в сферата на моята специалност", каза Леонора Константинова - графичен дизайнер в БТА.
40 години в БНР и заплата на ръба на оцеляването.
"Музикантите в БНР са най-ниско заплатените музиканти в цяла България. Начинаещи с удръжките получават 900 лева заплата".
Обществените медии не са само в София, те развиват регионална програма и показват случващото се и в най-отдалечените точки в страната. Журналисти от центровете ни в страната специално си пуснаха отпуск, за да подкрепят протеста в столицата.
"Заради ниските заплати реално средната възраст в БНТ - Пловдив е над 50 години", каза Мариела Хубинова - журналист в РТВЦ Пловдив, БНТ.
Протест имаше и в страната. В Пловдив демонстрацията премина без блокади на пътища. "Това не е глас за малко по-висока заплата, а за да можем да отстояваме професионални стандарти всеки ден", заявиха работещите в БНТ, БНР и БТА.
"Ние знаем, че докато не спрем ефира за политиците, докато вместо "Панорама" не звучи Let it be, никой няма да ни чуе. Но това, оказва се, по закон е малко сложно, да не кажа друга дума – но сме готови да извървим целия този сложен път, за да имаме не просто по-високи заплати, а достойно оценен труд", заяви Деница Торньова, БНТ - Пловдив.
"Ние сме всеки ден на терен – при хората, нуждаещите се, показвайки техните проблеми. Време е може би политиците също така да обърнат внимание и на нас", коментира Таня Благова, БТА - Пловдив.
"Нека не се съгласяваме на пари срещу съкращения, защото ние това го правим всеки януари от началото на новата година и, за съжаление, ставаме все по-малко и все по-бедни", добави Неда Велкова – Радио Пловдив.
В Русе служителите на БНТ информират за случващото се в почти цяла Северна България, покриват събития в съседна Румъния и Молдова.
"Ние журналистите, заедно с всички колеги, с които работим на терен и в студията, заставаме зад проблемите на обществото. И се надявам, че обществото ще застане зад нас", посочи Даниела Василева, отговорен редактор в БНТ - Русе.
"Ние не пишем анонимни постове в социалните мрежи, ние пишем само проверена, истинска информация", заяви Андрей Кючуков, БТА - Русе.
"След 21 години работа в медия, аз от средна заплата в страната стигнах минималната", каза Диана Иванова - архивист.
Трите медии се събраха и пред сградата на телевизионния център на БНТ в Благоевград. Те бяха подкрепени от десетки граждани.
"Защото според мен това са най-независимите медии в България", каза Христо Шопов - жител на Благоевград.
"Ние дълги години мълчахме, но няма как да издържим на нашите ниски заплати", заяви Магдалена Бижева - Радио Благоевград.
"Няма как, как да отговорим на инфлацията, на данъците, единственият начин - с увеличение на заплатите", добави Слави Илиев – журналист в БНТ - Благоевград.
Във Варна екипите на трите обществени медии напомниха, че регионалните центрове са медийният прозорец на регионите.
"Управляващите, които винаги разчитат на обществените медии за обективност, защото ние винаги търсим всички гледни точки, да разберат, че това не трябва да става безплатно и за сметка на нашите нерви и за сметка на нашите семейства, които винаги са ощетени", каза Даниела Стойнова – кореспондент на БНР във Варна.
"Смятам, че една европейска държава - член на ЕС, 14 милиона не могат да я съборят", заяви Данаил Войков – кореспондент на БТА във Варна.
В София протестът от кръстовището на Софийския университет премина в шествие, което се спираше пред сградите на БНТ, БТА и БНР.