Вчера е получена оперативна информация за предстояща сделка в София с движими културни ценности. Около 14.00 часа на столичния булевард "Александър Стамболийски", в района на кръстовището с бул. "Христо Ботев", са задържани 4 лица в спрял лек автомобил "Мерцедес" в момент на сделка с предмети, имащи белези на културни ценности (6 броя антични монети - 2 от тях от жълт метал и 4 от сребрист метал).
Впоследствие е задържано още едно лице в Стара Загора, имащо пряко отношение към престъпната дейност на лицата. Извършени са действия по разследването в условия на неотложност: обиски, претърсвания на 7 жилища и два автомобила - собственост на задържаните лица.
В село Цар Калояново, община Пловдив, в помещение, стопанисвано от единия от лицата, е намерена работилница с два броя матрици за изготвяне на фалшиви антични монети.
В жилището на второто лице, находящо се в Харманли, са намерени 7 матрици за изготвяне на фалшиви антични монети и 4 предмета, имащи белези на културни ценности.
В жилището на третото лице в Симеоновград са намерени 13 бр. боеприпаси, 5 бр. предмети с белези на културни ценности, 3 металотърсача и 6 пити за тях.
Лицата са задържани за срок до 24 часа. Предстои назначаване на експертиза на инкриминираните вещи. Работата по случая продължава.

До момента са образувани две досъдебни производства по случая "Петрохан"
Румен Радев: Случаят „Петрохан“ е зловещ символ на разградената държава, която е неспособна да защити дори децата си
Кмет на Згориград: Районът, където е открит кемперът, има активни кошари
Мистерията "Петрохан": Редица експертизи ще установят как точно са простреляни тримата мъже
Случаят "Петрохан": Няма установена стрелба извън кемпера, твърдят разследващи
"Климатът - горещата истина": Защо мъжете имат по-висок въглероден отпечатък?