Започна разпоредителното дело за замърсяването на Варненското езеро с отпадни води. Аварията стана през август 2019 година, когато кораб прекъсна тръбопровода, който отвежда битовите води на два варненски района към пречиствателната станция.
Един от обвиняемите е бившият кмет на града Иван Портних. Той коментира, че не участвал в проектирането, в избора на изпълнител, в самото изграждане на тръбата и във въвеждането ѝ в експлоатация, тъй като тогава не се е занимавал с политика. Допълни, че после като кмет е предприел всички необходими действия за решаване на проблема.
Тръбопроводът е изграден през 2011 г. по договор с Министерството на околната среда и водите. Строителите са гръцка фирма, а надзорът се извършва от частна българо-датска компания, която е трябвало да следи дали тръбопроводът е вкопан в дъното на езерото. Съоръжението е въведено в експлоатация през декември 2011 г.
Автор: Петко Петков
При здравословен проблем по време на почивка: Колко струват лекарските услуги по морето?
Над 40 сигнала за мазут по Южното Черноморие, появиха се нови петна край Синеморец
При здравословен проблем по време на почивка: Колко струват лекарските услуги по морето?
Състоянието на 17-годишните младежи, поразени от волтова дъга на жп гара Стара Загора, остава критично
Над 40 сигнала за мазут по Южното Черноморие, появиха се нови петна край Синеморец