ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Заради липса на педиатри: Детското отделение в Берковица затвори врати

bnt avatar logo от БНТ , Репортер: Мирослава Георгиева
A+ A-
Чете се за: 03:37 мин.
У нас

Общината и ръководството на болницата спешно търсят лекари, които отново да приемат малките пациенти

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
      Снимка: илюстративна
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Берковица остана без детско отделение, а причината е липсата на педиатри. Двамата лекари, които работят от години там, са в пенсионна възраст и дежурствата стават непосилни за тях. Общината и ръководството на болницата спешно търсят лекари, които отново да приемат най-малките пациенти.

      До сега на двете лекарки в детското отделение на Барковската болница са разчитали около 20 000 души,
      които да поемат децата им в случай на по-сериозно заболяване, тъй като детското отделение в Берковица е поемало не само децата от общината, но и тези от Община Вършец.

      От няколко дни вече малките пациенти са принудени да пътуват поне 20 минути, за да стигнат до най-близкото детско отделение - в Монтана, или пък да изминат двойно повече километри, за да бъдат приети от педиатрите във Врачанската болница.

      Проблемът с липсата на медици се задълбочава все повече в Северозападна България. Само преди две години кризата с детските лекари притесни и родителите във Врачанско, но ситуацията беше овладяна.

      Новината, че детското отделение в Берковица няма да работи разгневи родителите на малки деца.

      Миглена Савова, жител на Берковица: "Това, че останахме без детско отделение, извинявам се за израза, е най-голямата простотия. И двете ми деца бяха с бронхиолит и лежахме там, където им правиха необходимото лечение."

      Надя Николова, жител на Берковица: "Това отделение в много случаи ни е спасявало в тежки ситуации. Не е много хубаво да пътуваме до Монтана, защото някой път може да се окаже рисково за нашите деца."

      Габриела Конджова, медицински фелдшер: "Това детенце е било лекувано в Берковската болница в детско отделение. Ето това детенце, благодарение на д-р Стоичкова и д-р Георгиева."

      Според Миглена Савова, кризата е могла да се избегне:

      "Повечето от лекарите бяха в пенсионна или предпенсионна възраст, може би това трябваше да се предвиди по-рано."

      Габриела Конджова, медицински фелдшер: "Просто трябва да се привлече добър специалист и при това да е добре мотивиран. Не е ли добре мотивиран, няма как да дойде."

      С търсенето на педиатри за отделението са се заели освен ръководството на лечебното заведение и местната власт, тъй като болницата е 100% общинска собственост.

      Атанас Кирилов, управител на МБАЛ - Берковица: "Отделението не е закрито, а временно преустановява приема на пациенти, поради липсата на лекари с педиатрична специалност. Правим всичко по силите. За съжаление към този момент, всички ми отказаха с всякакви доводи, различни от възнаграждението."

      На детското отделение разчитат, както жителите на община Берковица, така и съседната - Вършец. А изход от кризата с детското отделение търсят и общинските съветници в местния парламент.

      Вижте прякото включване на Мирослава Георгиева

      Последвайте ни

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?