НОВИНИ

Застрашени ли са заплатите, пенсиите и обезщетенията, ако започнем 2025-а без приет бюджет

И без удължено действие на стария

Николай Минков
от Николай Минков
21:45, 23.12.2024 (обновена)
Чете се за: 05:22 мин.
У нас
Снимка: илюстративна
Слушай новината

Справка със Закона за публичните финанси показва, че заплати, пенсии и обезщетения не са застрашени, ако започнем Новата година без приет бюджет и без удължено действие на стария.

Синдикати и работодатели обаче се готвят за протест през януари, ако дотогава парламентът не приеме новия бюджет и не гласува спешно компенсации за бизнеса заради скъпия борсов ток, съобщиха от КНСБ и Асоциацията на индустриалния капитал в България.

Държавен бюджет:

Според чл. 87 от Закона за публичните финанси приходите и разходите се осъществяват в съответствие с приходите от предходната година и с текущите закони.

Това гарантира финансова стабилност и продължаване на плащанията.

Справка със Закона за публичните финанси показва, че няма проблем за разплащанията в държавата, ако парламентът забави приемането на бюджета за следващата година, без да е удължил действието на настоящия. Според КНСБ обаче има уловка.

"Държавата може да плаща за съответния месец до размера на приходите от предходната година. Не е 1/12, а до размера на приходите. Това означава, чe ако сте имали приходи 5 млрд. миналата година януари вие, можете да харчите този януари не повече от 5 млрд. при вече разходи по действащото законодателство около 7,8 млрд. и по груби изчисления някъде към 18 януари държавата, ако нямаме бюджет, просто ще спре да плаща и заплати, и пенсии", заяви Любослав Костов, главен икономист на КНСБ.

Според работодателските организации дори да влезем в Новата година без удължено действие на настоящия бюджет и без приет нов нищо фатално няма да се случи с публичните плащания.

"Държавните служители могат да бъдат спокойни - ще получават възнагражденията си. Държавата продължава да функционира нормално", допълни Добрин Иванов, изпълнителен директор на Асоциацията на индустриалния капитал.

Социално осигуряване:

Чл. 19, ал. 6 от Кодекса за социално осигуряване гарантира, че пенсиите и социалните обезщетения ще продължат без прекъсване. Повишените приходи от осигуровки ще подсигурят системата.

Липсата на бюджет не би трябвало да се отрази и на пенсиите и обезщетенията, твърдят работодателите, като се позовават на Кодекса за социално осигуряване.

"Приходите продължават да се събират съобразно действащото законодателство, а разходите се извършват до размера на същия период на предходната година. Тоест по отношение изплащането на обезщетенията и пенсиите също няма опасения, тъй като осигурителните вноски, които ще внасят работници и работодатели, са в същите размери, които са внасяли през 2024 година", коментира Добрин Иванов, изпълнителен директор на Асоциацията на индустриалния капитал.

Здравно осигуряване:

По чл. 29, ал. 4 от Закона за здравното осигуряване здравните плащания, включително за болнична помощ и лекарства, ще продължат, като само издръжката на НЗОК се ограничава до 1/12 от предходния бюджет.

Здравните плащания също не са застрашени, като приходите и разходите се правят на база същия период на миналата година.

"Единствената разлика е в това, че разходите за издръжка на НЗОК се лимитират до 1/12 от бюджета за издръжка, който е бил в предходната година", допълни Добрин Иванов.

Общински бюджети:

По чл. 98 от Закона за публичните финанси местните власти запазват плащанията на нивата от предходната година, което може да ограничи тяхната финансова гъвкавост.

Няма проблем и с парите за общините, но има с компенсациите на бизнеса за скъпия ток, които спират на 31 декември. Работодателите искат спешно свикване на бюджетна комисия, която да гласува нови за цялата 2025 година.

"Ако не бъдат предприети действия от изпълнителната власт и от Народното събрание, ние планираме да организираме протестен митинг на 15 януари пред "триъгълника на властта", добави Добрин Иванов.

И синдикати се готвят за протест, ако бюджетът не бъде приет до средата на януари.

"Това е чист прагматизъм, не е заплаха, народните представители максимално бързо да се задействат и да съкратят сроковете между първо и второ четене между зала и комисия, за да може поне до 18 януари да се приеме Законът за бюджета", каза още Любослав Костов, главен икономист на КНСБ.

Първото заседание на бюджетната комисия е насрочено за 7 януари. Депутатите са амбицирани ускорено да приемат план-сметката на държавата.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Почти 3-годишната Анна проходи благодарение на "Българската Коледа"
Почти 3-годишната Анна проходи благодарение на "Българската Коледа"
Energy Minister confirms interest from Hungarian company to buy Lukoil Neftochim
Energy Minister confirms interest from Hungarian company to buy Lukoil Neftochim