ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Преразглеждат решението за закриване на болничните училища

bnt avatar logo от Мая Димитрова
A+ A-
Чете се за: 01:15 мин.
У нас

След сигнал на предаването "Частен случай" Министерството на образованието заяви, че може да преразгледа намерението си да закрие болничните училища. Стотици деца с тежки заболявания са обучавани на място в болниците, тъй като не могат да посещават обикновени училища.

преразглеждат решението закриване болничните училища
След сигнал на предаването "Частен случай" Министерството на образованието заяви, че може да преразгледа намерението си да закрие болничните училища. Стотици деца с тежки заболявания са обучавани на място в болниците, тъй като не могат да посещават обикновени училища.

Влизаме в час по математика в болницата за деца с церебрална парализа "Света София". Разбираме от Рени и Боби, че често идват тук, в болницата, повече от всички други. Затова и се нуждаят от часовете в болницата.

Хиляди деца с увреждания, деца от онкологичната клиника, деца, принудени да посещават болници за дълъг период от време, са получили образование в болнично училище. Докато екипът ни бе в „Света София", момиче, което не може да говори, написа на телефона си - обичам информатиката.

"За мен това е кауза. Да съм учител на децата в болничното училище" - твърди Марияна Йоргова, учител по биология и химия.

"Те са увредени деца и са със специфични обучителни нужди, и болничното училище посреща тези нужди" - споделя Поля Томова, майка на Рада.

Министерство на образованието предвижда закриване на училищата. Идеята е децата да се обучават индивидуално, броят на часовете ще се намали драстично, а всеки родител сам ще търси учители, ще организира обучението, ще подава информация до инспектората. Всичко това, докато урежда лечението на тежко болното си дете.

"Това е дискриминативно по отношение на децата" - заяви Калина Томова - майка на Божидар.

Учители от обикновени училища ще поемат децата в болниците. Какво се случва, когато броят на учителите не достига за всяко дете, когато програмата на учителя не съвпада с режима в болницата. До 30-тия ден от престоя си децата няма право на обучение.

"На практика е толкова трудно - като организация, че е почти невъзможно" - казва Теодора Арменкова, начален учител.

Питаме какво печели държавата от закриването на болничните училища?

"Със сигурност много деца ще загубят обучение. Вероятно държавата в този смисъл ще спечели, защото няма да осигурява обучение на тези деца" - твърди Теодора Арменкова, начален учител.

По повод нашия сигнал от Министерство на образованието заявиха, че ще преразгледат изцяло досегашната си позиция. Какво ще решат - ще се разбере до седмици. И докато обмислят закона, нека си спомнят за Боби, който всеки ден е тук и има право на равен шанс.

Още по темата в „Частен случай" в понеделник от 15.50 часа.

ТОП 24

Най-четени

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?