Заместник-шефът на ДАНС Владимир Писанчев може да оглави за постоянно агенцията. Той призна, че с него вече е воден разговор за евентуалната му номинация. Писанчев, днес беше на работна среща в кабинета на главния прокурор Сотир Цацаров заедно с вътрешния министър Цветлин Йовчев. Срещата беше оповестена в петък и тогава анонсът беше, че е поканен новоизбраният шеф на ДАНС Делян Пеевски, който разбира се, не дойде днес в Съдебната палата.
Заместник-шефът на ДАНС Владимир Писанчев може да оглави за постоянно агенцията. Той призна, че с него вече е воден разговор за евентуалната му номинация. Писанчев, днес беше на работна среща в кабинета на главния прокурор Сотир Цацаров заедно с вътрешния министър Цветлин Йовчев. Срещата беше оповестена в петък и тогава анонсът беше, че е поканен новоизбраният шеф на ДАНС Делян Пеевски, който разбира се, не дойде днес в Съдебната палата.
Ако бъде поканен дикректно, Владимир Писанчев ще приеме да оглави агенцията. Засега се определи само като възможност, защото можело да има и други кандидати.
"По принцип имам 20 години стаж в системата и това, което се обсъжда е възможност. Трябва да се работи. ДАНС трябва да си гледа работата това е условието", заяви Владимир Писанчев - зам.-председател на ДАНС.
Името на Писанчев нашумя покрай скандалната разработка "Галерия" на ДАНС, по която бяха проследявани телефоните на депутати и журналисти. Той днес отказа да я коментира.
В подкрепа на кандидатурата на Писанчев се изказа министърът на вътрешните работи, който е обмислян и евентуално за силов вицепремиер.
"Писанчев е прекрасен професионалист, с доверие и от международните партньори, с много добра репутация", изтъкна Цветлин Йовчев - министър на вътрешните работи.
Според заместник-шефа в агенцията не е имало напрежение покрай новия председател. През двата дни между избора и оттеглянето Пеевски започнал да опознава структурата. По думите на Писанчев нямал достъп до конкретни дела.
Главният прокурор обясни, че бързата среща в петък, няколко часа след избора на Пеевски, била подготвителна.
А на срещата в кабинета на главния прокурор е взето решение делата, работени до днес от разследващите полицаи на ГДБОП, временно да се поемат от следователи, докато те бъдат преназначени като разследващи агенти в ДАНС.
Освен това 3 екипа ще правят пълна инвентаризация на оперативните дела за корупция по високите етажи на властта, контрабанда и наркотици. В кабинета на главния прокурор е обсъдена и работата по 2 важни разследвания - за отвличането на Лара Банева и атентата в Сарафово.
Президентът Йотова за разполагането на американски самолети-цистерни на "Безмер": Това не ни прави част от военните действия в Иран
Евродепутатът Емил Радев: Външната ни политика трябва да е предвидима, в момента политиката на правителството е многопластова
Транспортният министър: Милиарди левове са потънали, вместо да се използват за реформа в БДЖ
Нели Неделчева: Заплатите на служителите във Фонд „Култура“ са под средните за София
Разполагането на американски самолети на летище "Безмер" не притеснява военния министър
Пуснаха под домашен арест двамата данъчни инспектори след получен подкуп в Черноморец
МОН публикува за обществено обсъждане графика на учебната 2026/2027 година