ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Мораториум върху сделките с имоти по Черноморието

bnt avatar logo от Надежда Василева
A+ A-
Чете се за: 00:54 мин.
У нас

Парламентът наложи едногодишен мораториум върху сделките с държавниимоти край морето. През това време Министерството на околната среда иводите ще трябва да разпореди измервания и да изработи специализираникарти на крайбрежните плажни ивици. Депутатите решиха също да започнепроцедура по създаване на национален парк Българско Черноморие.

мораториум сделките имоти черноморието
Парламентът наложи едногодишен мораториум върху сделките с държавни имоти край морето. През това време Министерството на околната среда и водите ще трябва да разпореди измервания и да изработи специализирани карти на крайбрежните плажни ивици. Депутатите решиха също да започне процедура по създаване на национален парк Българско Черноморие.

От левицата припомниха, че за втори път предлагат подобен мораториум и че в предишния парламент ГЕРБ са отхвърлили идеите им. Станишев посочи, че приетият по времето на Тройната коалиция закон за Черноморското крайбрежие е целял да спре безконтролното застрояване на зоните край морето. И че е трябвало правителството да извърши заснемане на Черноморието, за да определи къде има защитени територии. Лидерът на БСП отбеляза, че кабинетът на ГЕРБ е спрял процеса.

"И създаде правен вакуум и практически вакуум, което позволи частният интерес да нахлува още по-активно на териториите на българското Черноморие", заяви Сергей Станишев - председател на БСП.

Персоналното решение по този въпрос и прекратяването на една извършена обществена поръчка и изпълнението на закона е лична отговорност на
тогавашния министър на регионалното развитие и благоустройството, и
той се казва г-н Плевнелиев.

От БСП посочиха, че провалените тогава обществени поръчки са довели до
скандали като Дюнигейт. От ДПС също подкрепиха мораториума върху
строежите по морето.

"Предвид високата обществена чувствителност по темата, особено на фона на периодично избухващи скандали за нарушения по Черноморието най-вече и в планините, ние подкрепяме настоящото решение, което е насочено към това да се осигури още по-добра защита", заяви Джевдет Чакъров - ДПС.

Според ДПС и сега, ако се спазва, законът защитава Черноморието и призоваха за засилване на контрола.

ТОП 24

Най-четени

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?