Тежка финансова година очакват зърнопроизводителите в Силистренска област. Заради обилните валежи част от реколтата е унищожена, а изкупната цена на зърното е много под очакванията на стопаните.
Заради високите температури през юни жътвата в района започна по-рано от обичайното. Стопаните обаче не успяха да ожънат преди дъждовете и част от реколтата остана на полето.
"Проливните дъждове нанесоха значителни щети, силно ще се затрудни прибирането и ще се влоши качеството на пшеницата", обясни Величка Славова - председател на ЗК "Нива" в с. Иширково.
Ниските изкупни цени на зърното също създават тревоги на производителите.
"Цената рязко пада и в момента предлагат изкупуване на цени 290, 300, 310 в зависимост от качеството. Добивите са сравнително добри, от порядъка на 550-600 кг, поне тези площи, които са прибрани, но като се има предвид и увеличените разходи за производството тези цени са на границата със себестойността", подчерта Величка Славова - председател на ЗК "Нива" в с. Иширково.
Годината ще бъде тежка за зърнопроизводството, затова стопаните очакват подкрепа от държавата.
"Очакваме да има национални доплащания и да се поеме акциза на горивото", разкри Величка Славова - председател на ЗК "Нива" в с. Иширково.
Със среден добив 429 кг от дка в областта вече приключи жътвата на ечемика. Тази година площите с ечемик в областта са били близо 73 000 дка, а с пшеница над половин милион дка.