С познати проблеми и обещания за реформи започва новата учебна година. Близо 756 хиляди ученици и 127 хиляди учители ще влязат в класните стаи утре. Намеренията на управляващите са образованието да бъде ясно изразен приоритет в бюджета за 2014 г.
С познати проблеми и обещания за реформи започва новата учебна година. Близо 756 хиляди ученици и 127 хиляди учители ще влязат в класните стаи утре. Намеренията на управляващите са образованието да бъде ясно изразен приоритет в бюджета за 2014 г.
За първи път класната стая ще прекрачат 64 хиляди българчета - почти толкова, колкото и в последните две години. В София, обаче, се очакват 700 първокласници повече. Според експертите това се дължи най-вече на непреставащата миграция към столицата, в търсене на работа и препитание. За съжаление 17 училища в цялата страна ще бъдат закрити заради липса на деца, в 62 училища ремонтите ще продължат и след първия учебен звънец.
Дори и да има незавършени ремонти, няма да има училище, което да не посрещне възпитаниците си, обеща просветният министър Анелия Клисарова. Остават обаче поредица от нерешени въпроси, като факта, че само 3% от българските учителите са под 29-години. Наскоро проучване на НЦИОМ показа, че повече от половината младежи поставят като приоритет стандарта си на живот пред образованието. Всички безплатни учебници от 1 до 7-ми клас вече са в училищата. За втора година училищата ще приемат и 5-годишни деца.
Остава сериозен проблемът с кариерното развитие и мотивацията на младите преподаватели. Сред обсъжданите мерки е да се осигури социален пакет за прохождащи учители. Статистиката показва, че само във Врачанска област има 70 незаети места, а сред назначените учители само 4% са на възраст до 30 години. Затова и ентусиазмът на една млада учителка от врачанско село, събуди любопитството на екипа на "По света и у нас".
Най-младият учител в село Баница вече е 24-годишната Любомира, която идва от Свищов. Завършила начална педагогика с ясната мисъл, че това е нейната професия. Броени часове преди първия училищен звънец сподели, че
въпреки предстартовата треска, не се притеснява от първата среща с децата.
"Мисля, че ще ме харесат, защото аз съм усмихнат човек и обичам децата, те ще го усетят още от първия ден" - уверена е Любомира Димитрова.
Учениците обаче казват, че не биха приели на доверие никого.
"Ще видим как учи, как се държи с нас и както тя се държи с нас - така и ние ще се държим с нея" - твърди Любомир.
Местните хора се радват, че в училището има млад педагог, но се тревожат дали ще издържи на напрежението.
"Сега нямат страх, ти му викаш, а то си прави каквото си иска, влизат, излизат, не можеш да разбереш кога са в час, кога са в междучасие" - тревожи се Любка Василева.
От първия работен ден си личи дали младият учител си е намерил мястото в живота, казват учителите от Баница..
"Колегите ме посрещнаха приветливо, на всички въпроси ми отговарят, за всичко ми съдействат" - сподели младата учителка.
"И рисува, и си украсяваха стаята с другата колежка, има желание да работи, огромно желание" - коментира Иван Бичовски, учител.
"В това момиче аз видях себе си, преди 32 години" - каза Теменужка Томчовска, директор на ОУ "Христо Ботев", с. Баница.
Сега Любомира започва трудовия си стаж с минималната стартова учителска заплата от 500 лева. Но се надява, че няма да е далеч денят, когато обществото ще оцени по достойнство трудът на учителя.
"София филм фест" на 30: С „Обикновен инцидент" на иранския режисьор Джафар Панахи беше открито юбилейното издание на кинофестивала
Най-ценната българска монета струва почти колкото едностаен апартамент в София
Ще поскъпнат ли хлябът, месото и основните храни заради скока на цените на горивата?
30 млн. евро ще струват на държавата компенсациите заради високите цени на горивата
30 млн. евро ще струват на държавата компенсациите заради високите цени на горивата
Тръмп: Искам злата империя Иран да бъде спряна да придобие ядрени оръжия и да унищожи Близкия изток
Двойка гръцки изтребители вече патрулира във въздушното пространство на България