От "България на гражданите", ДСБ, партия "Зелените", "Народна партия Свобода и достойнство" на Касим Дал и "Синьо единство" на Надежда Нейнски призоваха Пламен Орешарски да подаде оставка до 15 юли, а парламентарните партии да се откажат от формиране на ново правителство.
В общата декларация десните извънпарламентарни партии настояват президента да насрочи извънредни избори до края на септември. Те предлагат до тогава да бъдат приети промените в Изборния кодекс.
"Това, което искаме сега е да се обединим,около оценката на ситуацията, искането за предсрочни избори и нещата, в които вярваме. Много пъти съм казвала пред вас, че за мен формулировката гражданска платформа е
най-добрата за България", заяви председателят на ДБГ Меглена Кунева.
Десните партии обявиха, че подкрепят протестите. Според тях те са израз на нетърпимостта на 85% от българите към управления, които зависят от задкулисни зависимости и изолират гражданите от държавата.
БНТ: "Общата декларация знак ли е за общо явяване на тези 5 десни извънпарламентарни партии на едни евентуални предсрочни избори?"
Радан Кънев - председател на ДСБ:
"Хората очакват общо явяване между десницата, но нека да не поставяме знак на равенство между декларацията и съвместно явяване. Една коалиция между 5-6-7 партии не е достатъчна. Разговори по текста на декларацията със СДС не са водени. Ръководството на СДС в момента събуди доста основателни
съмнения, че действаше в полза на ГЕРБ през последната година".
Според десните 240-те депутати от 4-те парламентарни партии са безпомощни да излязат от безпрецедентната по думите им политическа криза. Петте изразиха готовност заедно с гражданското общество да изработят платформа за единен реформаторски блок срещу мафията и за модерно управление.
Автори: М.Кирилов, Д.Костадинова