Военновъздушните сили не пазят списъци с пътниците, които са придружавали бившия премиер по време на полетите на Авиоотряд 28, преди февруари тази година. Това стана ясно от думите на командира на ВВС Константин Попов, който беше изслушан на поредното заседание на временната парламентарна комисия, която проверява полетите на предишните управляващи.
Попов уточни, че по регламент през последните 30 години тези документи се пазят 6 месеца и се ангажира да увеличи срока на 5 години. По повод съмненията на ДПС, че ВВС работи под натиск по отношение на разследването, генерал Попов гарантира, че нито той, нито институцията са били подлагани или биха позволили заради гордостта си да им бъде оказван натиск.
От БСП пък поискаха ново изслушване на шефа на НСО след като се оказа, че военните не са проверявали пътници и товари на тяхна територия.
Шефът на комисията Венцислав Лаков призна, че не списъците с хората, които са пътували с "пасажер 004", какъвто е кода на бившия премиер в архивите на ВВС, а унищожените пари на данъкоплатците - включително и за лешници,
фъстъци и алкохол на няколко полета е проблема.
Главният авиоинспектор на републиката Ангел Борисов обяви, че през 40-годишния си стаж не е срещал толкова сериозна комисия и успокои депутатите, че от създаването си Авиоотряд 28 е превозвал и хора, които нямат право. Поканения за изслушвани бивш военен министър Аню Ангелов не дойде. За да има време да проучи огромния масив от документи комисията няма да заседава следващия вторник.
Автор: Милен Кирилов