Мюфтийства и манастири заедно в помощ на сирийските бежанци. Конфликтът в Сирия и непрекъснато нарастващият брой имигранти, които навлизат в страната ни, вече предизвика вълна от благотворителни акции. Доказателство за това е готовността на хора от различни вероизповедания да помогнат. Така главните мюфтийства в Хасково и Кърджали започнаха дарителска кампания, докато два манастира край Видин се подготвят да отворят вратите си за имигранти от Сирия.
Жителите на Хасково, Видин и Кърджали виждат в сирийските бежанци не поредната заплаха, а хора, изпаднали в нужда, на които трябва да се подаде ръка.
Хасково
Първите дарения в Районното мюфтийство в Хасково вече са факт.
Иса Арифов - секретар на Мюсюлманско настоятелство - Хасково: - Обявихме на местните богомолци за събирането на храни. Също така и дрехи.
Жителите на Хасково също не са безучастни. Напротив - веднага приемат каузата като своя, въпреки че имат леки притеснения от непрекъснато нарастващия брой сирийци у нас.
Светла Петрова: - Бих помогнала, стига да не стане голям проблем, ако се увеличи потокът от бежанци.
Кърджали
Хуманитарна акция е подело и районното мюфтийство в Кърджали. Още в първите часове на кампанията десетки мюсюлмани са дарили одеала, дрехи и трайни хранителни продукти. Местните жители одобряват акцията и са готови да помогнат на пострадалите, защото смятат, че всеки има право на достоен живот.
Бейхан Мехмед - районен мюфтия Кърджали: - Вярваме, че и тази кампания ще бъде подпомогната от обикновените хора.
Видин
Величкият епископ Сионий е категоричен,че българската църква не може да остане безучастна към съдбата на бежанците. Лопушанският и Чипровският манастир край Видин са готови да се превърнат в нов дом за най-малко 25 от тях. Ако броят на бежанците продължава да расте, епископът смята, че може да осигури храна и подслон дори на 100 сирийци.
Негово Преосвещенство Велички епископ Сионий: - Очакваме в скоро време да ни потърсят, за да видим как да се справим с нарастващата всеки ден бежанска вълна от Сирия, без, разбира се, да имаме претенции към тези хора, от каква религия са, от какъв народ са.
А на всеки мирянин, който се притеснява от различната култура и нрави на бежанците, епископ Сионий задава въпроса: "Ами ако вие сте на тяхно място? Кой ще ви подаде ръка за едно ново начало?"
Автор: М. Кирова, Д.Николова, Л. Каменова, В. Атанасова