От тази година българските студенти и ученици ще имат повече шансове за образование и обучение в чужбина. Европейската комисия влага повече от 14 милиарда и половина евро в новата програма "Еразъм +". Освен младежки обмени тя осигурява и нови възможности за преподавателите.
Университетите и училищата, които искат финансиране по "Еразъм +", трябва да се регистрират в единния портал на Европейската комисия. Документите за образователен обмен се подават до 17 март в Центъра за развитие на човешките ресурси. Няма значение дали организациите са публични, или частни.
"Дори тези от тях, които в момента работят по стартирали вече проекти, могат да започнат нов, подавайки кандидатура за него. "Еразъм+" събира в една "супер програма" всички евро проекти за образованието и младежта. За първи път с нея ще се насъчрава и развитието на спорта. За направлението са отпуснати 265 милиона евро", отбеляза Милена Караангова от Център за развитие на човешките ресурси.
"Спортни училища, организации, клубове, които работят с деца, биха могли да кандидатстват, за да работят по някакъв международен проект, като получат за това финансиране" допълни още тя.
У нас за миналия програмен период над 10 хиляди студенти и 5 хиляди университетски преподаватели са се възползвали от образователната мобилност. С новата програма за обмен вече ще могат да кандидатстат и учителите от средното образование. Места се откриват и за учениците от професионалните гимназии. От евро комисията пресмятат, че в новата програма ще се включат над 4 милиона европейци.
Кой и как може да кандидатства - вижте от Диана Тодорова.