Българския авиационен бранш окончателно се откъсна от пипалата на световната икономическа криза. Това става ясно от представения днес традиционен годишен отчет на Асоциацията на българските авиокомпании. От документа се вижда, че за поредна година нашите авиопревозвачи увеличават пазарния си дял и така вече обслужват близо 1/3 от превозените по българските летища пътници. Очакванията са и през 2014-та ръстът да е между 3 и 5 на сто.
Близо 7 млн. пътници са преминали през българските летища през 2013г. От тях с редовни и чартърни полети на български авиокомпании са обслужени малко над 2 млн.души. За поредна година увеличението на българските чартъри по света и у нас изпреварва ръста на редовните полети. Родните авиопревозвачи са скандализирани от предложението на някои хотелиери и ресторантьори броят на туристите да се увеличи като държавата подопомогне навлизането на нискотарифни авиокомпании:
- Тоест, българските авиокомпании полека да ги избутаме и то с усилията на държавата - звучи смешно. Ако я няма българската авиация и българските авиокомпании не са активни на пазара, то цените бъдете сигурни ще скочат доста. Аз не мога да си представя като пуснем "low-cost" превозвачите кой ли ще пълни бюджета или осигурителния институт с пари. Те не внасят такива данъци при нас, - смята председателят на АБА Светослав Станулов.
Заради авторитета си родни авиопревозвачи вече извършват полети и в екзотични страни като Мианмар, Тайланд, Виетнам, Пакистан. Последния успех е свързан пряко с Олимпийските игри в Сочи.
- По време на Олимпиадата до момента нашата авиокомпания е изпълнила 42 полета за световната федарация по ски. На практика ние сме превозили 37 отбора между Цюрих и Сочи и от порядака на 115 представителя на световния олимпийски комитет, - казва Янко Иванов, управител на българска частна авикомпания.
И тази година за редовно и обективно отразяване на авиотемиката Асоциацията на българските авикопревовачи отличи няколко медии сред, които и екипа на "По света и у нас".
Репортаж на Милен Кирилов и Павел Дачев