Легитимация в парламента на България без цензура. След като вчера от партията обявиха, че трима от независимите депутати ще защитават идеите им, днес заместник-председателят Росен Петров раздаде в кулоарите на парламента манифест, озаглавен "Съединението, справедливостта и възмездието". Документът акцентира върху приемането на Закон за "Операция чисти ръце". От България без цензура смятат, че той първо ще засегне лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. В отговор бившият премиер заяви, че ръцете са му чисти и разказа виц, който накара Росен Петров да заяви, че ще даде Борисов на Комисията по дискриминация.
С манифеста си, от "България без цензура" за пореден път претендират, че с тримата независими депутати, ангажирани с партията им, ключът към разтурването на 42 Народно събрание вече е в тях.Предлагат техните гласове, за да бъде приет през следващите 2 месеца законопроект за операция „Чисти ръце". В документа Николай Бареков се обръща специално към ГЕРБ с въпроса готови ли са да подкрепят операцията, която щяла да разкрие незаконното забогатяване на лидерите им. Отговорът на Бойко Борисов:
- За да се провежда акция "Чисти ръце", първо трябва да имаш чисти ръце. Не може да ги миеш със сапун и да викаш - ръцете са ми чисти, а аксесоарите по ръцете ти да са за стотици хиляди лева и да си ги показваш по камерите. Не визирам никой. Да ви кажа един виц - знаете ли новият вътрешен министър защо ще бъде най-интересен? За първи път ще имаме вътрешен министър, който никой няма да може да го води за носа. Не казвам кой е, само така се очаква.
Заместник-председателят на "България без цензура" Росен Петров, който беше посочен от Николай Бареков за бъдещ вътрешен министър заяви, че ще подаде жалба в Комисията по дискриминация за това може ли български политик да обижда един обикновен български гражданин, че има физически недъг. По думите на Петров поведението на Борисов не отива на човек, носещ званието генерал.
- Хубав виц. Г-н Бойко Борисов стана главен секретар, като преди това беше пожарникар. А аз съм бил разузнавач първа степен. Така че в някои области съм по-компетентен от него. След като един пожарникар е могъл да води тайните служби, един разузнавач дали може да ги води? - отвърна Росен Петров
След като раздаде манифеста, Росен Петров коментира, че от "България без цензура" нямат за цел да правят парламентарна група, защото по думите му този парламент няма да съществува след 25 май.
Репортаж на Стоил Рошкев и операторите Константин Викторов и Антони Мирков