Събитията от последните дни доказаха, че действителността у нас непрекъснато предлага сюжети за криминални романи.
Донка Петрунова - писателка: "За да напиша книгите си съм влизала в затвора, сивия дом на времето, в клиниката по алкохолизъм фатални отклонения, бях известно време и клошарка. Не може да пишеш, ако не познаваш нещата."
Адриан Лазаровски - писател: "Откатът беше най-голямата изненада за мен, но като за първи път не е зле при положение, че аз се целех в тила и в главата."В криминалния роман винаги има и въображение и реални събития. И без толкова поръчкови убийства по улиците както преди десетина години днес интересът към българския криминален сюжет расте.
д-р Светослав Славчев - президент на Българската секция на Международната асоциация на писателите-криминалисти: "Рецептата е читателят да повярва, че той е главният герой, който натиква лошите в ъгъла и въздава справедливост."Д-р Славчев е бащата на легендарния инспектор Стрезов от заплетените криминални загадки, които се публикуваха във вестника. Според него криминалният роман трябва да е и достоверен и интересен, но и да носи надежда за справедливост.
"Не е до убийствата, а е до моралния проблем, който засяга криминалния роман. Читателят се интересува от това, което го засяга него, което опира до кожата му. Интересува се дали убиецът е наказан."За да напишеш криминален роман, може да не е задължително да си стрелял, но за обикновения читател като мен - няколко изстрела в десетката са добро начало.
Автор: Пенка Ангелова, Данко Петков