Закъсняла линейка отново отвори темата за това колко е бърза бързата помощ. В
“Денят започва” потърсихме мнението на представители на Спешна помощ.
Позицията на здравното министерство е, че шефът на Спешна помощ – София д-р Георги Гелев трябва да бъде уволнен. Той категорично отхвърли всички обвинения към него и отказа да подаде оставка. Според него отговорността за проблемите в системата на спешната помощ е на държавата.
Против исканата оставката са и лекари от Спешната помощ, които също са възмутени от здравното министерство и готвят протести. От Асоциацията на работещите в Спешната помощ са убедени, че евентуалното уволнение на Гелев няма да реши проблемите в системата.
Според
шефа на Спешна помощ д-р Георги Гелев, за да се подобри качеството на Спешната помощ, заплатата на един

лекар трябва да бъде минимум 1500 лева. Докато не се вземе принципно решение, че работещите в Спешна помощ работят при много много по-рискови и враждебни условия и докато тяхното заплащане не бъде адекватно, дотогава ще съществува този проблем. Свободно движение на хора и капитали също е утежняващ фактор. По думите на Гелев много наши лекари отиват да работя на Запад, през последните 3 години над 70 лекари са заминали на работа в чужбина.
Според
Десислава Каталиева, председател на Асоциацията на работещите в Спешна помощ, заплатата е

важен мотив за един лекар да остане в системата, но не е единствен. По думите й лекарите напускат, защото работата е изключително хаотична и стресова. В момента Спешна помощ извършва страшно несвойствени дейности – замества липсващите общопрактикуващи лекари, лекува здравно-неосигурени пациенти, а в същото време няма кой да реагира при спешните пациенти, обясни Каталиева. Според нея нормативните промени се правят частично.
Трябва да има системно провеждана, целенасочена държавна политика, смята
Станимир Хасарджиев –
председател на УС на Национална пациентска организация. Според него тя трябва да бъде в няколко насоки: добро законодателство, добра организация, добри стандарти; достатъчно средства, чрез които да се постигне тази организация и да се запазят работещите лекари; добри европейски стандарти, които изискват средства.
Вижте целия разговор по темата в "Денят започва".