ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

НАП отнема паспортите на нередовните платци

bnt avatar logo от Таня Илиева
A+ A-
Чете се за: 01:04 мин.
У нас

От началото на годината Националната агенция за приходите е отнела паспорите на 247 български граждани заради неплатени данъци, осигуровки или глоби.

нап отнема паспортите нередовните платци
От началото на годината Националната агенция за приходите е отнела паспорите на 247 български граждани заради неплатени данъци, осигуровки или глоби. Забраната за пътуване извън Европейския съюз се налага, когато лицето дължи над 5 хиляди лева на държавата и не прави нищо за погасяването им, нито влиза в контакт с данъчните инспектори. Мярката цели ограничаване на възможностите за напускане на страната на хора с неуредени дългове.

Мярката е по-скоро възпитателна и е насочена към длъжниците, които умишлено не плащат данъци и осигурителни вноски, а също и глоби към КАТ или други държавни институции. Това са най-вече собственици на фирми, търговци или контролни органи на търговски дружества:

Димана Митева – заместник-изпълнителен директор на НАП: "Това са основно измамници, вериги за източване на бюджета . Лица, които не само нямат възможност, но и нямат желание за погасяване на свойте задължения."

Физически лица също дължат глоби или данъци, но в повечето случай те са в по-малки размери и рядко попадат в графата със забрана за пътуване в чужбина. Заповедта за изземане на задграничен паспорт или забраната за издаване на такъв е крайна мярка, когато длъжникът откаже да обсъди с данъчните вариантите за погасяване на задълженията.

Димана Митева – заместник-изпълнителен директор на НАП: "Със заповед се забранява пътуването извън ЕС, при което им се изземат задграничните паспорти. Тъй като в ЕС се пътува само с лична карта те могат да пътуват в рамките на ЕС по земя."

Данъчните съветват всички, който имат временни финансови затруднения, незабавно да се свържат с НАП, за да договорят разсрочено плащане дълга или по-актуалното по време на кризата разрешение за неотложно плащане. При него банковата сметка на длъжника се запорира, но от нея всеки месец се изтегля само определен процент - например между 10 и 20 на сто, които отиват за плащане на дълга. Останалите пари остават на разположение на дружеството, за да може то да осъществява търговската си дейност и да не се допусне фалит.

ТОП 24

Най-четени

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?