ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Aрхивите в националната филмотека са застрашени от изчезване

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 01:06 мин.
У нас

Голяма част от кино архивите в националната филмотека са на път да изчезнат безвъзвратно.

Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
Голяма част от кино архивите в националната филмотека са на път да изчезнат безвъзвратно. Изложени на постоянна влага и липса на климатизация, повечето киноленти вече са пред разпад. Причната за това положение е недостатъчно финасиране през годините и липсата на оборудван склад за съхранение на киноленти. Според директора на филмотеката Антония Ковачева за изграждането на ново хранилище с подходящи климатични инсталации са необходими над 15 милиона лева.345 хиляди лева е годишния бюджет на националната филмотека, с тях едва успяват да покриват сметките за ток, телефон и заплатите на сведения до санитарния минимум персонал. Пари за почистване и съхранение на кинолентите няма, нито за участие в международния обмен на филми.
Мартин Иванов - министър на културата: Съжалявам, че на тази камера няма как да усетим този леко киселинен аромат, който се стеле - това всъщност е ароматът на разлагащата се българска визуална памет.
Антония Ковачева - директор на Българска национална филмотека: Това, което ние в момента се стремим да постигнем е да ни бъде дадена възможност да пригодим част от наличните хранилища да ги климатизираме, вентилираме, дезинфекцираме, да ги обзаведеме с нови кутии, нови рафтове и да придобиеме тази минимално количество техника, която ще ни позволи да почистваме, овлажняваме и така да проготвяме филмите за съхранение в този чисто нов склад.
Филмотеката пази над 300 хиляди български и чуждестранни филмови части. Сред тях и най-старите и ценни в световен мащаб нитратни, в които среброто по лентата придавало неповторимия звезден блясък върху лицата на кинодивите от миналото. След обир миналата година, тъй като в хранилищата доскоро липсвала дори охрана, от тях останали едва 1000.  Засега от филмотеката са успели да кандидатсват за финансиране единствено през Норвежкия финасов механизъм в направление - опазване на културно историческо наследство. Все още обаче не е ясно, кога очакваните средства в размер на милион и половина ще пристигнат. Министърът пък се закани подаръка към неговия  наследник да е накъсаната лента на филма "Мъжки времена".  

ТОП 24

Най-четени

Водещи новини

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?