2500 човешки живота биха могли да бъдат спасени при катастрофи с новата система е-Call, която се предвижда да бъде монтирана във всички нови автомобили на страните членки от ЕС.
Кирил Хаджихристев - зам.-министър на МВР: "Идеята е във всички нови автомобили да бъдат монтирани такива устройства, които ще подават сигнал при настъпване на пътнотранспортно произшествие и къде е позициониран автомобила, така че спасителните екипи и екипите на полицията ще могат да имат веднага информация и да се отправят за помощ на пострадалите."За да работи ефективно устройството GSM операторите трябва да могат да приемат и предават необходимите данни от бедстващата кола, а център 112 трябва да бъде модифициран така, че да може да приема и обработва подадената информация.
Кирил Хаджихристев - зам.-министър на вътрешните работи: "Чрез това устройство се предвижда че ще бъдат намалени жертвите след настъпване на пътнотранспортното произшествие при по-тежко ранени също така и ограничаване на материалните щети, които се нанасят."Стремежът е от 2017 година системата "eCall" да се превърне в стандарт за новите автомобили, амбициите са с нея да се оборудват и колите втора употреба на територията на ЕС.
СГП разпореди предварителна провека за действия на служебния вътрешен министър Емил Дечев
Великотърновският съд върна на ВКС делото за побоя над директора на полицията в Русе
Осъдиха на 10 години затвор шофьора, убил семейство на Околовръстното шосе в Пловдив
4 години война в Украйна: Киев почете жертвите, Москва заговори за ядрен сблъсък
Показаха за първи път бункера, където Зеленски и кабинетът заседават в първите години от войната с Русия