Въпреки липсата на сняг и студ по Коледа се оказа, че полюсната промяна на температурите по Нова година се е отразила сериозно върху потреблението на електроенергия. Средно с 8% повече ток сме консумирали този декември в сравнение с миналия. Като добавим към тази статистика и увеличението на цените на тока през миналата година, със сигурност потребителите трябва да бъдат подготвени за по-високи сметки в края на януари.
Този декември термометрите отчетоха с 4 градуса по-ниски температури в сравнение с миналата година. А последствията от застудяването ще имат числов израз върху сметките ни за ток. Повишено потребление отчитат и от трите електроразпределителни дружества.

Димчо Станев - директор "Обслужване на клиенти" в ЧЕЗ България: Най-високото натоварване на мрежата беше на 31-ви декември в 19 часа.
Сметките за ток се оказват в пряка зависимост от избора, който са направили хората да останат в къщи или да посрещнат празниците на друго място. Дружествата очакват клиентите им да платят средно с 13% повече и заради увеличението цената на тока от ДКЕВР на два пъти през миналата година.

Димчо Станев- директор "Обслужване на клиенти": В България повече от 40% от домакинствата се отопляват на електричество - там очакват по-високи сметки.
Така например ако едно семейство се отоплява 28 дни по 8 часа с духалка, то сметката им за ток ще скочи с над 70 лева.

Семейство Тошеви от Враца са пенсионери и пресмятат за какво да бъде похарчен всеки лев. Oтопляват с дърва. Райна преглежда сметките за ток и се чуди как разходите им скачат с по 20 лева на месец при едно и също потребление.
Райна Тошева, пенсионер: За септември е 40 и няколко лева, за октомври - 60 и няколко, за ноември е близо 90 лева.
През януари пенсионерите очакват космическа сметка за ток.
Райна Тошева, пенсионер: Около 19 дена сме били шестима- с децата и внуците. И това е периодът на готвене, печене на баници, на питки .
Семейство Тошеви спестяват от само един електроуред- хладилникът, който при минусовите температури навън станал излишен.