ИЗВЕСТИЯ

Моите новини
Съдът остави в ареста четиримата задържани за побоя над...
Чете се за: 03:42 мин.
Кутия с цигари "засилила и обърнала" трамвая в...
Чете се за: 02:37 мин.

ЗАПАЗЕНИ

Има ли казус с Евелин Банев - Брендо?

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 01:55 мин.
У нас

Евелин Банев - Брендо, за когото се появиха информации, че е заминал преди три месеца за чужбина, не се издирва.

Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
Евелин Банев - Брендо, за когото се появиха информации, че е заминал преди три месеца за чужбина, не се издирва. Това каза вътрешният министър Веселин Вучков. Адвокат Ина Лулчева коментира за "По света и у нас", че клиентът й вероятно си е в София и няма интерес да се крие от българските власти. Срещу Банев има дела в съдебна фаза в Италия и у нас. Мярката му за неотклонение по българското дело е подписка и е със забрана да напуска страната. Няма потвърждение Евелин Банев - Брендо да е минал границата или да се укрива. Скоро не е имало повод и нито една институция не го е търсила или призовавала официално. Тоест може да си е у дома в кв. "Бояна". На адреса на Евелин Банев никой не ни отвори, само охраната се показа, за да обясни, че няма право да ни каже дали той си е вкъщи.
Ина Лулчева - адвокат на Евелин Банев - Брендо: Както за Евелин Банев така и за почти всичките си клиенти не знам къде се намират. Категорично не мога да разбера интереса къде се намира едно лице, които българският съд е признал за невиновен, няма данни да нарушава задълженията си по делото и защо се твърди че не е или е в страната и защо изобщо това е интересно не мога да ви кажа.
Въпреки че не е ясно има ли казус МВР, прокуратурата и съдът побързаха да си прехвърлят горещия картоф. И отново заспориха кой следи дали се спазват мерките за неотклонение и кой е отговорен да се знае къде е Банев. При положение, че е с подписка и забрана да напуска страната. Случаят е по-различен от започналата преди 3 години, с братя Галеви, поредица от бегълци от правосъдието, защото Брендо няма влязла в сила присъда.
vuchkovВеселин Вучков - министър на вътрешните работи: Той не е обявяван за издирване, не е имало такова искане. Не бих искал по никакъв начин да коментирам решение на съд, в чието поле е казусът от няколко години. Делото е в съдебна фаза от трета инстанция, определена мярка "подписка".
Полицаите са го контролирали стриктно, докато бил под домашен арест, обясни шефът на СДВР.
m marinovМладен Маринов - директор на СДВР: На 11 юли 2014 мярката е променена, съответно в деня е бил последният подпис, който той е положил при проверка от колегата, който е контролирал по местоживеене домашния адрес.
Подписката не означава, че Банев трябва да ходи да се разписва в районното. Трябва да стои на адреса, на който е регистриран. Ако се премести или замине дори на почивка, е длъжен да уведоми, обясниха от съда. През юли Банев беше оправдан на втора инстанция. Делото е на път към Върховния касационен съд.
Ина Лулчева - адвокат на Евелин Банев - Брендо: В България има страшно много обвиняеми лица и до момента, в който не препятстват развитието на делото никой няма нито задължение, нито основание да ги следи. БНТ: Допускате ли че може да го няма, да е е изчезнал и италианците да кажат - вие го изпуснахте? нищо не допускам, нямам основание да смятам, че в момента ако се налага неговото присъствие на дело, той няма да се яви. Ина Лулчева: В Италия Банев беше осъден на 20-години затвор за наркотрафик. Пред горната инстанция той не е длъжен да се явява, така че според защитата, към момента няма претенции и от италианските власти.
От Министерството на правосъдието обявиха, че заради невъзможността МВР да осигури спазването на забраната за напускане на страната, сформират работна група, която да предложи мерки. Ако МВР, съдът и прокуратурата сигнализират, че има проблем с контрола върху най-леката мярка за неотклонение подписка, може да се помисли за законови промени.

ТОП 24

Най-четени

Водещи новини

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?