Висшият съдебен съвет ще направи нов опит да избере председател на Върховния касационен съд.
Другата седмица прокуратура ще представи проект за специализирана структура за борба с корупцията, както и идеи за промени в Наказателно-процесуалния кодекс, които да противодействат по някакъв начин на бегълците от правосъдието. В началото на заседанието ВСС на практика пренебрегна основна препоръка от доклада на ЕК във връзка с начина на гласуване. В момента по правилата то е електронно, но неведнъж е коментирано, че гласуването с бюлетини е по-честно и дава по-голяма сигурност при избора. В началото имаше предложение от страна на Юлия Ковачева за връщане на гласуването с бюлетини. Председателят на Етичната комисия Ясен Тодоров по този повод обвини колегите си в провокации.Сотир Цацаров, главен прокурор: Не не сме отчайващо изостанали, но напредъкът ни е много бавен. Направените констатации, които са обективни и които не мога да скрия, че аз съм удовлетворен от тях. Това са констатации, които малко или много дават позитивна оценка на ръководството на прокуратурата и нейната работа, но това не е максимумът.
Ясен Тодоров, член на ВСС: В тази зала има членове на ВСС, които работят против интересите на ВСС и против интересите на България като цяло. Злепоставят съвета и България - вкараха в доклада няколко изречения, в които да пише, че броят на подадените гласове е по-голям от броя на присъстващите и това стана, защото членове на умишлено не спазваха правилата и гласуваха повече от един път "за".
Изслушаният канидат за председател на ВКС Лозан Панова също призова да се преразгледа начинът на гласуването. Той на няколко пъти повтори, че предпочита гласуването да бъде с бюлетини, за да не остава съмнение в избора. В началото на своето изложение той каза, че е време за консенсус за реформи. Според него изпълнителната власт е подала ръка със стратегията за съдебна реформа, която беше гласувана в парламента. Панов каза, че трябва да се върне човешкият образ на съдията. Коментира, че съдиите трябва да стоят зад актовете си, но и да ги обясняват на обществото.Галя Карагьозова, член на ВСС: Г-н Тодоров отправя нескрито обвинение към някои членове на съвета, оставяйки впечатление, че дори знае кои са тия членове. Така или иначе именно, за да се избегнат всякакви повече спекулации на тая тема, предложението е да обсъдим дали не бихме могли да ги избегнем, гласувайки с хартиени бюлетини.
Предстои изслушването на втория кандидат за председател на ВКС Павлина Панова, а за да има избор са необходими 17 гласа. *** *** *** Президентът Росен Плевнелиев заяви, че няма да присъства на избора на председател на Върховния касационен съд, както го призоваха неправителствени организации. В позицията му, разпространена от прессекретариата, държавният глава посочва, че присъствието на който и да е политик би компрометирало принципа за разделение на властите. На заседанието не присъства и председателстващият ВСС правосъден министър Христо Иванов. Той е в Рига на неформално заседание на съвета по правосъдие и вътрешни работи. Още за заседанието на Висшия съдебен съвет вижте в прякото включване на Пенка Ангелова.Лозан Панов, кандидат за председател на ВКС: Постът председател на ВКС не е самоцел. В своята дейност досега винаги съм се придържал към върховенството на закона и необременен от желанието да се харесвам на когото и да било. В своята кариера съм използвал винаги стълбите, а не асансьора.