Необходими са законодателни промени за да бъдат защитени правата на хората с интелектуални затруднения, заяви днес в студиото на "Денят започва" заместник-министърът на правосъдието Вергиния Мичева.
Мира: "Те така решиха, да потребят моите данни. С тея хора тръгнахме във всяка една от тези банки, от там изтеглихме кредите".Заместник-министърът на правосъдието Вергиния Минчева определи случая като криминален.
Вергиния Мичева, заместник-министър на правосъдието: "Тази измама, явно е станала с помощта на лица от самата банкова институция или финансови институции".Министерство на правосъдието е подготвило законопроект за физическите лица и мерките за подкрепа, в случаи, подобни като този на Мира.
Вергиния Мичева, заместник-министър на правосъдието: "Едната от мерките, която се предвижда е лице, което влезе в институция - банка, или друга държавна институция следва да има подходящ служител, който да работи с такова лице".Идеята на подготвяните промени е лица с умствена изостаналост да не бъдат поставяни под запрещение, както се случва сега. Вергиния Мичева e първият съдия у нас, който постанови съдебно решение, с отказ да бъде поставено лице под запрещение. И мотивът, че този институт противоречи с конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания.
Вергиния Мичева, заместник-министър на правосъдието: "Въпросът е това лице да получи всички права, които всеки от нас има".Според Мичева, сделките на Мира, са унищожаеми. А правосъдното ведомство ще помогне за разрешаването на казуса.
"Носим си белезите, животът може да бъде различен": Една от три жени е жертва на насилие
Росен Желязков: Границите на Украйна не могат да бъдат променяни със сила
ЕК: През 2026 България е изложена на риск от неспазване на фискалната рамка на ЕС
Избрана и помилвана: Официално Белият дом представи една от двете пуйки късметлийки