Михаил Константинов: Няма да има мажоритарен елемент във вида, в който го предлага БСП и който вид, впрочем, не е лош вариант. Това е вариантът на немската система, а тя е добра, това заяви в студиото на „Денят започва” проф. Михаил Константинов, бивш зам.-председател на ЦИК, по повод предстоящите промени в изборното законодателство.
Михаил Константинов: Няма да има мажоритарен елемент във вида, в който го предлага БСП и който вид, впрочем, не е лош вариант. Това е вариантът на немската система, а тя е добра, това заяви в студиото на „Денят започва” проф. Михаил Константинов, бивш зам.-председател на ЦИК, по повод предстоящите промени в изборното законодателство. Второ - няма да се направи предложеното от СДС прерайониране на страната за пропорционалната система с цел намаляване на изкривяванията, които съществуват. Според Михаил Константинов, на фантомите ще бъде забранено законодателно да гласуват и в районните листи ще има някакви преференции. Той обясни онова, което е наложително да залегне като промени в изборното законодателство, а именно: да се даде възможност на лежащо болните, на хората със специфични физически потребности да гласуват чрез подвижни урни. Да се промени системата за вътрешно преразпределяне на гласовете, което изкривява резултата между отделните райони. И последно - да се спази препоръката на Европейския парламент, която гласи, че дори и да има праг за евроизборите, той не трябва да надвишава 5%. Според Константинов ефектът от купуването на гласове като брой спечелени депутати няма да е много голям, но по-страшно е поражението върху морала на хората. Той предвижда, че може да възникне проблем с преброителите, защото има кадрови проблеми в „Информационно обслужване”. Математиците, участвали в повечето избори, вероятно също няма да участват, защото се чувстват обидени заради изгубени конкурси. Освен това в съществуващите сега закони има много пропуски, които затрудняват провеждането на изборите, каза още той.
Винаги всички партии чакат последния момент, за да видят какво е разположението на силите и кои поправки ще работят за тях и кои ще „изпържат другарчето”, добави от своя страна социологът Кольо Колев. В случая не се правят промените заради демократичния процес, затова да текат по-добре изборите, винаги се има едно наум – каква облага ще извлекат от съответните промени съответните политически сили. Разбираемо е от гледна точка на партиите, но неразбираемо от гледна точка на политическия живот в страната. Той подчерта, че изборите винаги са партийни и говоренето за гласуване само за личности е неправилно. Това е тема, която се използва за заместване на реалните проблеми. Според него двата основни проблема в българското изборно законодателство са местенето на датата на изборите и купуването на гласове.