"Своеобразен изпит за получаване на адресна регистрация" ще минават ромите от квартал "Изток" в Пазарджик. Кандидатите трябва да докажат, че познават хората, с които искат да съжителстват. Според промените в закона, от 1-ви май, на един адрес могат да се запишат до три пъти повече от обичайния брой живущи. Доскоро в махалата били на мода масовите регистрации на един адрес. "Номерът помагал" за записване в Бюрото по труда и при подаване на молби за социални помощи.
Когото и да попитаме в кв. "Изток" твърди, че има регистрация на постоянен адрес.
Ромска жена: "Регистрирани сме тук, нито помощ дават, нито семейни дават".
Повечето роми обитават незаконни постройки. Семействата мобилизират родата и вдигат къщи за броени часове, без строително разрешение. После новодомците изписват произволен номер на пътната врата.
Ром от махалата:
"Стават, като в приказка. Тухлите, е, няма един чук да та чукам. С кал... Прайми ги, на калъп. Събираме оттук-оттам, от пътя... Събираме и ги дигаме. За един ден, за два дена, за три дена- влизаме в къщи".
Номерът с ромските регистрации бил пробван и извън махалата. Адрес на бул. "България" №2, където е офисът на кмета Тодор Попов, си извадил тарикат пазарджиклия. След като обаче бил привикан в полицията, мъжът си сменил адреса.
Промените в закона ще сложат край на подобни опити, убедена е Михайлова. За предстоящите избори от служба ЕСГРАОН се надяват да приведат в ред адресните регистрации на хората от кв. "Изток".