НОВИНИ

Изложба на сливенски икони в Москва

В сърцето на руската столица Москва, в патриаршеския храм "Христос Спасител",гостуват български икони. Изложбата пътува от Сливен и е част от Дните набългарската духовна култура в Русия.

bnt avatar logo
от Петя Тетевенска
13:29, 10.12.2012
Чете се за: 04:06 мин.
Още
изложба сливенски икони москва
Снимка:
В сърцето на руската столица Москва, в патриаршеския храм "Христос Спасител",
гостуват български икони. Изложбата пътува от Сливен и е част от Дните на
българската духовна култура в Русия. Представени са икони, йерусалимии, плащеници и фотографии, собственост на Сливенската Художествена галерия "Димитър Добрович", Сливенската Митрополия, храм "Св. София" в Сливен и храм "Св. Александър Невски" - Бакаджика.

Историята на иконите е история на послания. Москва ги посреща в катедралния
храм "Христос Спасител" на брега на Москва река - най-голямата православна църква в света. По време на богослужение събира 5 000 души, но пространството заедно с галериите може да приюти 10 000. Храмът се издига на 105 метра и е завършено копие на своя исторически предшественик, замислен от Александър Първи в чест на победата над Наполеон през 1812-та и строен цели 44 години. Съдбата му е драматична. Лично Сталин нарежда старият храм да бъде взривен през
1931-ва и да се построи гигантски Дворец на Съветите. Втората световна прекъсва
тези планове и след много поврати в най-ново време е заложен първият камък за
възстановяването на храма. Това става през 1995-та, а през 2000-та - по случай
Рождество Христово, е извършено неговото освещаване. Близостта с древния Кремъл и днес подчертава духовната връзка с руската история.

В криптата на храма, там където е положен основният камък има църковен музей. Именно тук бяха подредени произведенията на православната култура от Сливенския край - икони, йерусалимии, плащеници и фотографии, собственост на Сливенската Художествена галерия "Димитър Добрович" , Сливенската Митрополия и храм "Св. София", а също и храм "Св. Александър Невски" на хълма Бакаджика. Деветдесет и три безценни експоната от България, които със сигурност има какво ново да покажат на най-голямата православна църква в света.

"Българските икони са особени. Тяхното влияние се усеща и у нас, дошло е през
Украйна. В нашите сбирки има български икони, но малко", отбелязва протойерей Георги Мартинов - ръководител на Църковния музей към храм "Христос Спасител". "Тази изложба е наистина забележителна. Подобни изложби е имало, струва ми се, през 70-те и 80-те години. Но толкова голяма и представителна изложба аз поне не помня", признава той и добавя: "Това са изключителни образци на иконописната школа, изображения, които говорят за духовния живот на човека и на народа, когато този народ е бил под иго, но духът му не е угасвал. Щом хората са рисували икони, значи са имали наситен вътрешен духовен живот. Затова българският народ е устоял на всичко, както доказва историята на 19 век и последвалата руско-турската война, която добре познавате."

Ангелогласният Йоан Кукузел изпрати свои послания и стопи дистанцията на
официалното откриване. Лично руският патриарх Кирил е дал благословията си, за да бъде показана тази експозиция в катедралния храм, обясни министър Вежди Рашидов.

"Разбира се, мястото на една икона - една икона е послание Божие, то е там, където е Божият храм - най-естественото място", казва министърът на култура Вежди Рашидов и отговаряйки на въпрос какво мисли за християнската символика, той добавя: "Вежди Рашидов:Аз имам малко деформация. Знам, че въпросът е много хубав, защото знаете добре, че произходът ми е друг, а отношението ми към това нещо е различно. Различно поради една причина - аз гледам малко професионално на всичко това... Иконите са уникални, защото качеството е много сериозно, много високо... България е една от страните, която дава иконописта на света и съм се възхищавал винаги на тая сложна живопис, на тая композиция многофигурна, а оттам нататък вече и Божиите послания, които ако човек е чел Библията, чел е и Корана, знае принципите, знае правилата. Отношението ми е много двойно - и професионално, и човешко..."

Фотоизложба показва първият храм-паметник на българо-руската бойна слава. Той
е построен през 1879-та по заповед на генерал Скобелев на хълма Бакаджика край
Ямбол. Посветен е на Свети Александър Невски. Днес е в диоцеза на Сливенска
митрополия. В изложбата е представен и един от най-големите зографи на тревненската школа Йоаникий папа Витанов с неговия Исус Христос Вседържител.

За историята на нашите икони областният управител на Сливен Марин Кавръков разказва: "За съжаление тя е трагична и злощастна, такава, каквато е и историята на нашия народ. Тези икони от 17-18 век всъщност са преживели две освободителни войни и три въстания, защото нашият край е бил освобождаван
1829-1830 година от Димитър Балкански. Сливен е бил година свободен. След
това се връщат турските войски и целият град се изнася. Това са села, градове и
нашите хора са бягали с най-ценното, което имат - това са децата, иконите и църковната утвар. Криели са се в гори, в пещери. След това църквите са опожарени, изгорени, връщали са се отново по родните места, построявали са
наново църкви... Така че тези икони са свидетели на величието и на падението на
българския дух."

За руската публика имаше една сензация и тя се нарича йерусалимии. Четири рисувани платна, някога служили като доказателство, че си бил на Божи гроб и си станал хаджия, пристигнаха в Москва. Те са зографисвани от гръцки или български монаси в Светите земи и са били ценна придобивка за всеки заможен поклонник.

"Най-простичко обяснено - Йерусалимията или Божигробското платно това е една
картичка, която хората, когато са ходили на Божи гроб, са ги носили. По-богатите са купували по-големи, а по-малко богатите са купували по-малки платна. Задължително в долната част е написано името на самия човек или цялата фамилия, която е откупувала йерусалимското платно", обяснява директорът на Художествена галерия "Димитър Добрович" в Сливен Даниела Ненчева. За малките житийни сцени - живота на Христос, на Богородица, някои биха казали, че това са първите комикси. Изключително интересно е да се разгледа бавно самото платно, което наистина може и да се разказва на децата - като детска
Библия, добавя тя.

"Тези йерусалимии са голяма рядкост в днешно време. Аз съм виждал много икони,
познавам фондовете на различни музеи по целия свят, но такива икони - върху платна, никъде не съм виждал. За мен това е просто радостно откритие. Да, тези йерусалимии са просто забележителни. Някога е имало такава традиция - да вземеш нещо със себе си, когато си тръгваш от светите места. Носели са гравюри, книги, снимки, албуми, каквито днес има в изобилие. Но тогава не е имало фотографии, а гравюрите са били скъпо удоволствие. Такива рисувани върху платно икони са можели да си позволят все пак заможни хора. Да, така е било и затова днес те са рядкост", споделя протойерей Георгий Мартинов.

Йерусалимиите - тези пратеници на Божи гроб, заедно с православните образците
на българското Възраждане, ще останат в московския храм "Христос Спасител" до 12 декември.

На въпрос каква е разликата между вярата и църковната политика протойерей Георгий Максимов заявява категорично: "Това са съвсем различни неща... Първо, аз не харесвам тези думи да се използват за църквата - църковна политика. Няма такова понятие. Има само вяра, а църквата се грижи за това хората да бъдат вярващи. И най-главната задача, или ако щете - най-главната политика, е всички, които влизат в църквата, да бъдат спасени, техните души да бъдат спасени. Най-важното е всеки човек така да работи за своето сърце и за своята душа, че в края на живота си да има надежда да попадне в царството небесно. Това е най-важната политика. Благодаря ви много. Да ви помага Бог."
Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge

Още Още

Приятелката на Насар след върховото му постижение: Няма нищо по-хубаво от това да имаш такъв човек до себе си
Приятелката на Насар след върховото му постижение: Няма нищо по-хубаво от това да имаш такъв човек до себе си
22:53, 11.12.2024
Чете се за: 01:57 мин.
БНТ с отличие от Столичната колегия на БЛС
БНТ с отличие от Столичната колегия на БЛС
21:04, 11.12.2024
Чете се за: 00:37 мин.
Христо Мутафчиев: Засега не се очакват протести заради бюджета за култура
Христо Мутафчиев: Засега не се очакват протести заради бюджета за култура
11:29, 11.12.2024
Чете се за: 01:10 мин.
Празник за четящите: Панаир на книгата и литературен фестивал се провеждат в НДК до неделя
Празник за четящите: Панаир на книгата и литературен фестивал се провеждат в НДК до неделя
19:04, 10.12.2024
Чете се за: 01:25 мин.
Най-търсените думи в Гугъл през годината - дубайският шоколад триумфира над българския козунак
Най-търсените думи в Гугъл през годината - дубайският шоколад триумфира над българския козунак
16:21, 10.12.2024
Чете се за: 02:07 мин.
Галин Цоков: Повече пари за образование и наука са предвидени в проектобюджета на държавата
Галин Цоков: Повече пари за образование и наука са предвидени в проектобюджета на държавата
08:54, 10.12.2024
Чете се за: 06:15 мин.
Коледният дух преобрази родния дом на писателя Чарлз Дикенс в Лондон
Коледният дух преобрази родния дом на писателя Чарлз Дикенс в Лондон
07:59, 10.12.2024
Чете се за: 00:37 мин.
Започва Панаирът на книгата в НДК
Започва Панаирът на книгата в НДК
07:13, 10.12.2024 (обновена)
Чете се за: 01:17 мин.
В София е регистриран случай на маймунска шарка
В София е регистриран случай на маймунска шарка
16:27, 09.12.2024
Чете се за: 02:47 мин.
Актрисата Джуди Денч на 90 години: Обичам театъра повече от филмите
Актрисата Джуди Денч на 90 години: Обичам театъра повече от филмите
14:14, 09.12.2024
Чете се за: 08:02 мин.
Проф. Евелина Славчева встъпи в длъжност като председател на БАН
Проф. Евелина Славчева встъпи в длъжност като председател на БАН
13:13, 09.12.2024
Чете се за: 05:00 мин.
Рокендрол легендите Guns n’ Roses с концерт в София през 2025 година
Рокендрол легендите Guns n’ Roses с концерт в София през 2025 година
11:13, 09.12.2024
Чете се за: 01:52 мин.
Топ 24
Най-четени
Мария Силвестър е „Жена на годината” в категория „ТВ Токшоу”
Мария Силвестър е „Жена на годината” в категория „ТВ Токшоу”
Зимен крос на Дядо Коледовци
Зимен крос на Дядо Коледовци