Започва мащабна модернизация на жп линията София-Елин Пелин. По новите релси влаковете ще се движат с до 160 километра в час. Само след няколко години, когато бъде завършена модернизацията и на участъка от Елин Пелин до Костенец, България ще има първата скоростна железопътна магистрала, обявиха от Министерството на транспорта.
Нови релси, сигнализационна и комуникационна система - това предвижда модернизацията на 23-километровия участък от София до Елин Пелин.
Целта е след модернизацията пътническите влакове по тази линия да развиват до 160 километра в час, а товарните - до 120.
След края на поредицата от модернизации разстоянието София-Бургас ще се взима за 3 часа.
Велик Занчев, зам.-мин. на транспорта, информационните технологии и съобщенията: Очакваме 2023 г. да приключи рехабилитацията. Подготвяме процедура за нови мотрисни влакове, които да се впишат и да подобрим услугата, да намалим времепътуването.
Модернизация предстои и на железопътния участък от Елин Пелин до Костенец: 51 км. релси, 5 гари, нови 20 тунела, 23 километра мостове и виадукти, предвижда проектът, одобрен вече от ЕК. Така двата проекта са на обща стойност почти половин милиард евро.
Инж. Красимир Папукчийски, дир. на Национална компания "Железопътна инфраструктура": Строителството по отсечката е част от цялостната модернизация по железопътната линия София-Пловдив. С реализацията на този проект нашата железница ще придобие друг вид - ще стане по-безопасна и ще даде опция за движение на влакове - бързи и пътнически със скорост до 160 километра.
След модернизациите у нас на практика ще бъде завършена Първата скоростна жп магистрала: от българо-сръбската граница при Калотина до пристанище Бургас и Свиленград на българо-турската. Целта е тежкотоварният трафик, който транзитира през България, да се качи на товарни композиции. Идеята е ТИР-овете да се придвижват от граница до граница по-бързо, а държавата да печели от жп такси.