В осмия ден от издирването на двамата бегълци от Централния софийски затвор , служителите на затворите възобновиха протеста си. Днес правосъдният министър свика национално съвещание. Темата в "Още от деня" коментират Ивайло Григоров - член на УС на Синдикат на служителите в затворите в България и експертът Тихомир Безлов - Център за изследване на демокрацията.
Тихомир Безлов коментира, че е сложно да се отговори какви са шансовете да бъдат открити, защото не е ясно какво стои като логистика и подкрепа зад тези хора. По думите му, обикновено хора, които имат пари, не ги залавят. Според него темата корупция е огромна, а нашите затвори са амортизирани и немодерни.
Ивайло Григоров - член на УС на Синдикат на служителите в затворите в България : От 10 години сигнализираме за положението на местата за лишаване от свобода, недостигът на служители, техническото обезпечение. Крачките са минимални в тази посока. Огромна е липсата на служители. 697 човека прогнозно трябват още като щатове. 300 човека не достигат към момента. Заплатата им е под средната за страната, между 800-1000 лв. в зависимост от прослуженото време.
Между 28-30 човека на смяна са хората, които работят вътре в Софийския затвор при 700-900 затворници, в зависимост от сезона, коментира Григоров. Той заяви, че ще продължат да протестират, но ако бъде увеличен броят на състава и техническото обезщетение, може да се стигне и до споразумение.
Ивайло Григоров - член на УС на Синдикат на служителите в затворите в България : За да ви отговаря защо ги гони чистачка, въпреки че не е точно така, от 28 човека на смяна, 27 са на постове, а ако оставят постовете и подгонят лишените от свобода, се създават предпоставки за още по-тежки ситуации.
Григоров коментира още, че на осмата минута вече е имало сформиран екип за преследване, което според него е абсолютно безсмислено, защото в други страни има бойни ядра, които стоят в готовност, за да реагират на момента.
Заложница по неволя: Забраняват на Ива Михайлова да напусне Кочани, за да се лекува в България
Полицията с нова акция в Благоевград, под лупа са заведения, автомобили и рискови лица
Незаконният град край Варна: Днес трябваше да бъде премахната оградата на селището
И.ф. главен прокурор Ваня Стефанова: Прокуратурата не трябва да бъде нито бухалка, нито чадър
Екстрадицията на Стоян Мавродиев - България изпраща документите до Сърбия до дни
Обявиха частично бедствено положение заради пороен дъжд в село Войводино (СНИМКИ)
Лъч надежда: Вече и жени без партньор имат право да кандидатстват за инвитро