Производството на вино в световен мащаб тази година ще е намалее с над 5%. Такива са прогнозите на Международната организация по лозата и виното. Причината е в огромните щети по реколтата заради климатичните аномалии от пролетта и лятото. Най-засегнати са производителите във Франция и Латинска Америка. Наш екип провери готови ли са българските изби да се възползват от ситуацията и да увеличат присъствието си на световния пазар.
Реколта 2016-а е най-добрата през последните 15 години, отчитат производители от Пловдив. В същото време добивите във Франция са най-лошите от две десетилетия насам. Въпреки това френските вина остават най-скъпите на пазара. Големи загуби се очаква да претърпят и производители от Бразилия, Чили и Аржентина.
Наталия Гаджева, винопроизводител: Надявам се колегите, включително и ние, да успеем да заемем тези минусови проценти за другите държави. Не бива да се радваме на това, че има занижено производство. Работата е доста повече и на други нива.
Основната задача пред родното производство е изграждането на добър и устойчив имидж. Според производители това не може да стане без подкрепа от държавата. Дори и в трудна година за Франция и Латинска Америка, България ще срещне силната конкуренция в лицето на производител номер едно - Испания и износител номер едно - Италия.
Наталия Гаджева, винопроизводител: Наистина пожелавам на колегите да можем да имаме това качество на суровината и тези условия на работа, каквито номер едно износителите и производителите в момента в световен мащаб имат, за да заемем и нашия подобаващ процент.
Шансовете ни за по-големи продажби на световните пазари идват най-вече от червените вина. Тази година те са са с наистина превъзходно качество - нещо, което ще позволи на България да продължи да се доказва като различната винена дестинация.