Бюджетната комисия в парламента ще разгледа промените в начините за изчисляване на такса "смет". Очкава се тя да се повиши. С предложените изменения на Закона за местните данъци и такси се въвежда принципът "замърсителят плаща" при изчисляването на таксата за битови отпадъци.
Новите разпоредби трябва да влязат в сила от януари 2019-а година. Възможностите за определяне на такса "смет" са три - спрямо броя на хората, които живеят на даден адрес; според обема на съдовете за битови отпадъци или чрез торби с определена вместимост.
Ако се избере първият вариант, до юни догодина всички ще трябва да декларират ползвателите на услугата в даден имот. Според експертите по-малките общини ще изберат именно този вариант, докато големите - на база на контейнери или торби. Най-вероятно промените ще доведат до поскъпване на таксата, което може да се отрази върху събираемостта ѝ.
20-годишен предизвика катастрофа с три коли в Разград, преминал на червен светофар
Двама младежи загинаха на място след катастрофа между скутер и лек автомобил край Мездра
След земетресенията във Венецуела: Загиналите са поне 235, продължава търсенето на оцелели
Безводието в страната: Работна среща в Министерския съвет обсъжда проблема
Спряха евакуацията на кораби през Ормуз: Причината е атака срещу плавателен съд в района