Възрастовата граница на болните от диабет пада драстично, сигнализираха от Националната асоциация на децата с диабет. Статистиката е стряскаща - захарната болест се среща вече и при бебета под 1 година. В същото време Здравната каса не поема разходите...
Възрастовата граница на болните от диабет пада драстично, сигнализираха от Националната асоциация на децата с диабет. Статистиката е стряскаща - захарната болест се среща вече и при бебета под 1 година.
В същото време Здравната каса не поема разходите за инсулиновите помпи, които са единственият уред за инжектиране на инсулин в тялото на малки деца. Този вид терапия се прилага от години в Европейския съюз.
Радостина има диабет от 3 годишна. От две години използва инсулинова помпа. Освен че й спестява между 7-8 убождания дневно, помпата регулира автоматично дозите на инсулина и се контролира само от 1 копче.
"Мама ми помага, но е доста по-лесно от писалката. Не се налага няколко пъти да се бода на ден и това е едно от многото предимства", обяснява малката.
Инсулиновата помпа струва 9000 лева, затова в продължение на няколко години майката на Радост събира пари, за да улесни живота на дъщеря си. За съжаление, трудностите при лечението на момичето продължават. Месечните консумативи за поддръжката на устройството достигат една работна заплата.
"В България са 300 лева. Имам братовчедка в Англия, тя ми ги доставя оттам и са малко по-евтино, излизат ни горе-долу на половината", казва майката на Радостина - Венета Русимова.
У нас има над 2000 деца болни от диабет, едва 70, обаче, имат възможност да използват инсулинови помпи. Предимството на недостъпния за българските деца уред е, че може равномерно да подава необходимото количество инсулин, като го дозира в зависимост от възрастта на детето.
"С настоящите убождащи устройства, наречени инсулинови писалки, най-малката стъпка е половин единичка. За бебетата, за малките деца, това е груба стъпка. В единия случай няма да стига инсулина, в другия - ще го предозира", коментира и детето ще има д-р Радка Савова - детски ендокринолог.
Задочният диалог между различни неправителствени организации, родители и Здравната каса продължава повече от 3 години. Финансовата институция отказва да поеме дори част от разходите за консумативи с аргумента, че те са подсигурили надежден метод на лечение чрез инсулиновите писалки. Според експерти, обаче, Касата не може да поеме разходите за закупуване на помпи за всички болни деца и не може да определи и кои са по-нуждаещи се.
"Това, че към момента няма изработени медицински критерии за отпускането на инсулиновите помпи, е пречка Касата да финансира", отбелязва Нели Логопетова от Национална Асоциация на децата с диабет.
В момента в Министерството на здравеопазването има сформирана работна група, която да намери решение на проблема. По непотвърдена информация има вероятност част от финансирането на инсулинови помпи да се поеме от Фонда за лечение на деца в чужбина. Ако това се случи, половината от бюджета на фонда ще бъде изразходван за лечението на децата с диабет.