Догодина ще има промени в приема за първи клас, но те ще бъдат незначителни и ще се запази принципът адресната регистрация в района на училището да е поне от три години. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев след заседанието на Министерския съвет.
По данни на образователното министерство 70% от децата, кандидатстващи за първи клас в София, са приети в най-близкото училище, а над 90 на сто от бъдещите първолаци в Бургас, Варна и Пловдив, където има единни информационни системи, също са приети по първо желание.
Красимир Вълчев - министър на образованието: Принципът на близост е важен от гледна точка на удобството, физическия достъп и трафика в София. Миналата година, това, което констатирахме, е, че на много места голям брой адресни регистрации бяха направени в последния момент. Принципът на уседналост е вторичен на принципа на близост и беше въведен, за да се премахнат злоупотребите. Факт е, че през настоящата година това явление се наблюдава в много по-малка степен.
Институт за геопространствени изследвания и технологии открива СУ „Св. Климент Охридски“
С флаг в ръка и мечти за медали: Българските олимпийци по природни науки получиха националното знаме
Премиерът Румен Радев връчи националното знаме на олимпийските отбори по природни науки за 2026 г.
„Любител на екстремното шофиране“: 21-годишният, убил двама тийнейджъри край Мездра, остава в ареста
Кадър с шофьора на камиона минути преди катастрофата на АМ "Тракия" повдига нови въпроси за трагедията
Отново мазут по плажовете: Какво се излива в Черно море - анализ на пробите