ГЕРБ и "Обединени патриоти" имат общо 122 мандата, което е технически достатъчно, за да бъде образувано мнозинство и то да започне да функционира, пресметна в студиото на "Денят започва" доц. Димитър Димитров - политолог и специалист по изборни системи. Той обърна внимание, че "Воля" е нещо като "придатък към две възможни останали мнозинства" и подчерта: "За да се образува мнозинство, което би изключвало ГЕРБ по един или друг начин, всички останали трябва да включат в организирането на такова мнозинство. Това прави много малко вероятен такъв сценарий." Според него, ако търсим паралели в миналото, то трябва да се върнем в 2013 година.
За доц. Димитров голямата отговорност пада върху ГЕРБ и "Обединени патриоти", които имат реална възможност да формират мнозинство. "Воля" няма изразена позиция и вероятно ще е склонна да подкрепи такъв формат. "По-комфортно мнозинство рядко сме имали в този парламент", обобщи политологът.
Той отбеляза, че "ДПС няма нужда да бъде част от управляващата коалиция", защото в краткосрочен план има интерес "да получи устойчивост по линията на противопоставя ДОСТ - ДПС", "да се позабрави разговора за ДОСТ, проектът да отшуми и някак естествено да загуби инерция".
Премиерът Румен Радев разговаря по телефона с външния министър на Великобритания Ед Милибанд
Нови работни места и високи технологии: Бившето военно летище в Доброславци се превръща в голям космически център
"Галъп": 42% одобрение на правителството на Радев след първите 100 дни управление
Повече от 8 часа продължава борбата с пожара на АМ "Тракия" при отбивката към Велинград
Бдение в Кричим с надежда за правосъдие след жестокото убийство на млад мъж в Пловдив от тийнейджъри
В капана на фентанила: Кой ръководи трафика и има ли изход за пристрастените?