В студиото на „Панорама“ Георги Апостолов от Националния център за безопасен интернет заяви, че дигиталната неграмотност в дигиталната ера е повсеместна и подчерта, че децата ще станат грамотни, ако и родителите им първи усвоят как се използва интернет по безопасен начин.
This is a modal window.
Наблюдава се обвързване на информационните потоци, заяви в студиото на „Панорама“ Георги Апостолов. В края на краищатаще се окажем в обща социална мрежа, от която трудно ще има измъкване, защото технологиният прогрес няма стъпка назад, допълни той.
В случая с „Кеймбридж Аналитика“ няма злодей, а „Фейсбук“ прави всичко, което е правил досега, заяви Апостолов. Потребителите са продуктът на социалните мрежи и това се продава на рекламодателите, допълни той, като изрази мнението, че в случая в скандала има политически аспект.
Георги Апостолов, Национален център за безопасен интернет: Хората по принцип сме самовлюбени и интернет ни предостави място, където всеки може да е актьор и режисьор. Ние сме в дигитална ера - дигитално неграмотни. Все едно да дадеш на неграмотен да чете Достоевски.
Апостолов заяви, че е сложна в платформа с 2,3 млрд. потребители да се премахне информацията за потребителите, които искат това. До голяма степен това става, допълни той.
;Георги Апостолов, Национален център за безопасен интернет: Истината винаги е била спорно понятие. Още повече във век, в който информацията ни залива отвсякъде и фалшивата е по-ценна от истинската, да се върнем към това - какво целим? Каква е целта на човек, когато работи с нея? Да се развива.
Преди децата, е редно да обучим родителите как се използва безапасно интернет, заяви Апостолов. Те трябва да се научат да бъдат „дигитални родители“ - да се прилага критично мислене и оценка за вярно и невярно съдържание, допълни той.