Лидерите на ГЕРБ и СДС подписаха политическо споразумение за партньорство на предстоящите местни избори. Според него в общините, където двете партии имат отделни кандидатури за кмет - взаимната подкрепа на втори тур е задължителна. Целта е обединението да стане първа политическа сила - да има най-много кметове и общински съветници в страната. Премиерът Бойко Борисов заяви, че ако отляво искат да водят битка на предстоящия вот, трябва да издигнат собствени кандидати. На събитието в централата на ГЕРБ не бяха поканени медии.
Бойко Борисов очаква, че предстоящите местни избори за София ще бъдат много подли заради, по думите му, установената практика на БСП да се прилепва към някоя партия или кандидат.
Бойко Борисов, премиер: Да имаш претенциите, че си алтернатива и да не издигаш свой кандидат , а да подкрепяш някого, за който впоследствие да говорят, ако е успешен, че е техният кандидат, ако е неуспешен да бягат от него като дявол от тамян и да казват "ние само го подкрепихме". Така че ако нашите колеги от ляво искат да водят политическа битка с нас, нека да си издигнат кандидат.
ГЕРБ все още не са обявили кандидатурата си за кмет на София, но Йорданка Фандъкова, която също присъства на подписването на спуразумението със СДС, получи похвали от премиера за направеното през последните 10 години. Той даде за пример метрото, реновираните паркове, реконструкциите на кръстовищата на "Лъвов мост", при Телевизионната кула и Семинарията. По думите му трафикът вече не влиза в града, строят се училища и детски градини, а качеството на въздуха се подобрява.
Бойко Борисов , премиер: Винаги когато търсиш кусури, можеш да намериш, но аз живеех на "Любен Каравелов" и "Граф Игнатиев" и си спомням каква беше улицата и какви стари трамваи дрънчаха. Хората искат още повече да се направи. Контролът трябва да бъде завишен.
Лидерът на СДС Румен Христов изрази увереност, че двете партии ще постигнат договореност за големите общини, за да не допуснат те да бъдат управлявани от БСП. А кампанията за местния вот ще е като продължение на успешните резултати от евроизборите.
Румен Христов - председател на СДС: Градове като София, Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора, да постигнем съгласие за общи кандидатури и общи листи там, където имаме анализ, който ни показва, че отделните листи биха били по-полезни - да търсим обща кандидатура за кмет. Но най-важното е, че се договорихме на втори тур, когато една от партиите е стигнала до балотаж срещу някоя друга партия, задължително да се подкрепяме.
Кметът на София и заместник-председател на ГЕРБ Йорданка Фандъкова коментира още, че с обединението на старата и новата десница се дава силен отпор на войнстващия популизъм.