Нов протест срещу отпадането на патриотичното съдържание в учебниците по литература и история. Стотици българи протестираха в Сопот пред паметника на патриарха на българската литература Иван Вазов с искане за формиране на ясна концепция за пробългарска реформа в образованието.
Протестът започна с химна на България и патриотични песни. Деца и историци рецитираха текстове от творби на Вазов, които отпадат от учебния материал. Жителите на подбалканския град се обявиха срещу опорочаването на националната ни памет чрез подмяната на българската история заради промените в учебните програми.
Стефан Филчев - директор на къща музей Иван Вазов: "Не реформи на парче, не реформи, инициирани от един или друг министерски екип, защото колкото и екипа идват в това министерство всеки идва със своята собствена концепция. Искаме децата ни приоритетно до пети или шести клас приоритетно да учат българските класически автори, които са разбираеми и понятни също толкова колкото понятни и разбираеми са древногръцките митове и скандинавските митове".
Петър Берлиев - жител на Сопот: "Против съм всякакво оскверняване на историята и литературата. Ми защо изхвърлят Паисий, защо изхвърлят Смирненски, от литературата говоря, не говоря за историята, там е пълна каша".
По време на протеста кметът на общината Деян Дойнов, който облечен в униформа от руско турската война каза, че неговите дъщери иска да се възпитават с историята такава каквото е и се обърна към всички ръководители в държавата, че трябва да си вземат поука.
Деян Дойнов - кмет на община Сопот: "Така че България да пребъде векове наред и нашите деца да помнят, че Иван Вазов е Патриарха на българската литература, да помнят Ботев, да знаят кой е Левски".
Гражданският протест подкрепиха бе подкрепен и от рокери. В инициираната подписка от къща музей Иван Вазов вече са събрани над 1100 подписа. Тя ще бъде внесена в края на седмицата заедно с подписката която започнаха Калофер и Карлово.
Над половината от гражданите на ЕС не са използвали обществен транспорт – къде се намира България?
Държавата отделя между 20 и 30 млн. евро от бюджета за помощи заради скъпите горива
София е по-мръсна и това е резултатът от фамозната битка срещу мафията, каза Борис Бонев
Срещу скъпите горива: Държавата ще компенсира хората с най-ниски доходи с по 20 евро
Трагедията в Кочани: Една година между болката и надеждата за справедливост
Война и петрол: Иран призова държавите към сдържаност около Ормузкия проток