Светия Синод на БПЦ насрочи за 26 февруаритържественото прославление на Богучарски архиепископ Серафим Соболев. На него от Синода ще поканят Негово Светейшество Руския патриарх Кирил.
До това решение се стигнаха, след като на свое заседание на 5 февруари, архиереите на БПЦ изслушали доклад на Варненския и Великопреславски митрополит Йоан за провелия се на 2 и 3 февруари Архиерейски събор на Руската православна църква. Провъзгласяването на руския духовник, просиял в пределите на България, за светец е дело, което ще има широкото одобрение на вярващия народ и ще затвърди вековните връзки между нашите две църкви, каза още митрополит Йоан пред архиереите на руската църква, пише в официалния сайт на Московската Патриаршия.
Дата за тържественото прославление на новия светия, е денят на неговата кончина. От 1921 г. архиепископ Серафим в продължение на близо 30 години е предстоятел на руската църква в София, където се събират представители на първата вълна на руската емиграция, напуснали родината си след Октомврийската революция през 1917 г. През 1950 г. владиката е погребан в криптата на храма. Засвидетелствани са безброй чудеса по молитвите на духовника, съобщи комисията, която извърши проучване на живота и делото на архиепископ Серафим в подготовка на канонизацията. Не са малко обаче и онези в духовните среди, който не са съгласни с тези твърдения.
;Още по темата:
Зимни условия по пътищата: експерти съветват шофьорите да бъдат внимателни заради "черен лед"
Поскъпването под лупа: НАП откри 28 нарушения в първите дни на еврото у нас
"Дейли Мейл": Българка, източила 54 млн. паунда, е на свобода и отново получава помощи
РЗИ – Варна предлага обявяване на грипна епидемия и онлайн обучение от 14 януари
Бойко Борисов: Имаме основание да направим заявка, че искаме да продължим да управляваме