Турски гражданин избяга от българското правосъдие. Обявиха за общодържавно издирване Фарук Бекташ, който прегази двама мотористи край Драгоман. Той е изчезнал докато е бил под домашен арест. Постфактум днес Софийският апелативен съд измени мярката му за неотклонение на "задържане под стража". Група мотористи се събраха и този път пред Съдебната палата, след което се отправиха към турското посолство с настояване за отговор на въпроса ,,къде е Бекташ''.
При двойно убийство убиецът е на свобода - с тези думи и голяма доза скептицизъм за развръзката на делото групата мотористи влезе в съдебната зала, за да чуе: турският гастербайтер Фарук Бекташ, който уби с автомобила си семейство мотористи край Драгоман, е обявен за общонационално издирване. Това се случва след като Окръжния съд го постави под домашен арест, но той успял да избяга от посочения адрес в столичния квартал ,,Враждебна" в нощта на 31 юли.
Сергей Ценков - моторист: Тука пред съда настояваме за промяна на обвинението, за предумишлено убийство. Какво значи да убиеш двама човека и да бъдеш пуснат под домашен арест?
Румен Игнатов - моторист: За една кражба прибират хората в ареста и не ги пускат, а за двойно убийство го пускат на свобода. Какъв е тоя закон, не можем да го разберем.
Днес обвиняемият така и не се яви пред Софийския апелативен съд. Не е представил и уважителна причина за отсъствието си. Затова мярката му за неотклонение беше променен на задържане под стража. На Бекташ е назначен служебен адвокат след като двамата предишни защитници на подсъдимия са се оттеглили.
Даниел Димитров - служебен адвокат: В хода на делото съда прочете тяхна молба, в която те казват, която е депозирана до съда от 1 август, че нямат контакт с лицето. След това съдията прочете и докладна записка от органите на полицията, които също са правили проверка на адрес и от първи август лицето не е било на този адрес.
Румен Игнатов - моторист: Вие ако сте на негово място ще се върнете ли? Никога няма да се върне.
Мотористите поискаха оставката на съдийката, пуснала под домашен арест Бекташ. И се отправиха към Турското посолство.
Калина Андреева - мотористка: Искаме обяснение къде е техния гражданин, който причини смърт на двама души.
От тук нататък вариантите за развръзка са няколко. Вариант едно - Бекташ да бъде заловен на територията на България - очаква го задържане. Вариант две - да бъде открит в Германия, където живее постоянно или в друга страна - членка на ЕС - тогава ще се приложи закона за екстрадицията. Вариант 3 - да бъде намерен в Турция - тогава се прилага специален договор за правна помощ между двете страни. Съществува обаче и вероятността Бекташ да не бъде открит. Тогава ще бъде съден задочно.
Международната рейтингова агенция Standard and Poor’s повиши рейтинга на страната към положителен
Свлачища като по учебник. Неизбежна природна стихия или поредица от неизпълнени отговорности?
Милена Милотинова призова българите в чужбина: Подкрепете DARA с номер 12 на "Евровизия" тази вечер
Свлачища като по учебник. Неизбежна природна стихия или поредица от неизпълнени отговорности?
България получи награда за най-добро артистично изпълнение на „Евровизия 2026“