Кризата във Венецуела се задълбочава. Вашингтон наложи санкции на венецуелската държавна петролна компания, която е монополист в производството на петрол в страната и основен източник на приходи в хазната. В същото време случайно или не заснети думи в тефтера на съветника по националната сигурност в Белия дом предизвикаха спекулации на тема ще има ли американска военна намеса във Венецуела.
Съединените щати засилиха натиска срещу президента Мадуро, като наложиха санкции в най-важния за Венецуела отрасъл. Решението е с цел да се отреже възможността на Мадуро да си присвоява активите на Венецуела - обясниха във Вашингтон.
Стивън Мнучин, министър на финансите на САЩ: Ще продължим с всички дипломатически и икономически средства да подкрепяме временния президент Гуайдо.
Санкциите целят да ограничат значително износа на венецуелски петрол за Съединените щати и да блокират достъпа на Мадуро до активите на компанията "Петролеос де Венесуела" , възлизащи на 7 млрд. долара, плюс над 11 млрд. долара от износ на петрол в течение на следващата година.
;В отговор президентът Мадуро обвини Съединените щати, че мерките са неморални, а Вашингтон се опитва да открадне СИТГО - американското подразделение на държавната петролна компания,, което е най-важният актив на Венецуела зад граница.
Вчера Саудитска Арабия успокои, че световния пазар на петрол няма да бъде засегнат от кризата и ОПЕК не предприема никакви специални мерки.
Политическият отзвук обаче е сериозен.
Сергей Лавров, външен министър на Русия: Това, което Съединените щати правят във Венецуела, е грубо нарушение на всички норми на международното право и е курс към сваляне на законното правителство на страната.
По време на брифинга в Белия дом, репортерите заснеха думите "5000 войници в Колумбия", написани на ръка в тефтера на Джон Болтън:
;Дали фразата е била на показ случайно или не, не е ясно, но Болтън не спомена нищо за военна интервенция от съседната на Венецуела страна. На въпрос какво значат думите, от Белия дом отговориха, че "всички варианти остават на масата".